Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Strażacy świętowali swój jubileusz

2017-10-05
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Strażacy świętowali swój jubileusz
Strażacy świętowali swój jubileusz

W sobotę, 30 września, odbyły się uroczystości z okazji 145-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Krotoszynie. Na jubileusz zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych, parlamentu, służb mundurowych, bractwa kurkowego i okolicznych oddziałów OSP. Wręczono odznaczenia i przekazano sprzęt strażacki.

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji OSP w kościele farnym pw. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, którą odprawił ks. Aleksander Gendera. Następnie wszyscy goście, w asyście pocztów sztandarowych, przemaszerowali do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Waldemar Florkowski, prezes krotoszyńskiej OSP. – Blisko półtora wieku istnienia jednostki OSP Krotoszyn to historia, która zapisała się w dziejach naszego miasta, powiatu oraz kraju – mówił. – Na przestrzeni kilkudziesięciu lat nasza specyfikacja i działalność zmieniała się w sposób znaczący. Do niedawna byliśmy postrzegani jako ochotnicy, którzy wyjeżdżają tylko do pożarów. Po zmianach społeczno-politycznych w latach 90. OSP jest wzywana praktycznie do wszystkich zdarzeń i zagrożeń, z jakimi mają do czynienia mieszkańcy powiatu. Bez pomocy naszego samorządu nie bylibyśmy tak skuteczni w udzielaniu pomocy – podkreślił W. Florkowski.

Dariusz Rybka, wiceprezes OSP Krotoszyn, przypomniał historię jednostki. Drużyna pożarnicza powstała podczas zaborów. Częste pożary spowodowały, że z inicjatywy magistratu i społeczności lokalnej w 1872 roku powołano do życia straż ogniową, która istnieje do dnia dzisiejszego.

Pierwsza siedziba strażaków mieściła się przy ul. Rawickiej w Krotoszynie. W tym okresie, pod zaborem pruskim, Polacy nie mogli pełnić żadnej ważnej funkcji. Dlatego pierwszym odpowiedzialnym za straż pożarną był Niemiec, z zawodu ślusarz, Julian Muller. W 1893 roku na wyposażenie jednostki pożarniczej składały się cztery sikawki konne, pięć drabin hakowych, 200 metrów węża, cztery drabiny przystawne, jedno płótno ratownicze.

W trakcie uroczystości wielu strażaków otrzymało wyróżnienia za całokształt i zaangażowanie w służbę. Odznakę honorową Semper Vigilant (Wiecznie Czuwający) wręczono druhowi Julianowi Joksiowi. Srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” uhonorowano druhów Adama Chudego, Bartłomieja Pługowskiego i Jarosława Torzeckiego, natomiast brązowym – Marka Bączkiewicza, Piotra Florkowskiego, Marka Heidnera, Karola Kowala, Szymona Kujawę, Annę Kułakowską, Karola Kusicielka, Jakuba Rybkę, Michała Rybkę, Przemysława Talarczyka, Mateusza Żuraszka. Odznakę „Strażaka Wzorowego” otrzymał Mariusz Obal.

Przekazano także nowo zakupiony sprzęt. Jednostka OSP Krotoszyn w lutym złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu o przyznanie dotacji na realizację zadania „Doposażenie jednostki OSP w specjalistyczny sprzęt niezbędny do prowadzenia działań ratowniczych, mających na celu ratowanie najcenniejszego daru, jakim jest życie”. W ramach tego projektu zakupiono cztery aparaty ochrony dróg oddechowych oraz namiot pożarniczy. Koszt wyniósł 53 tys. zł (40 tys. – dotacja, 13 tys. przyznała Rada Miejska w Krotoszynie).

Jako darowiznę od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu jednostka OSP Krotoszyn otrzymała kluczyki do samochodu marki Renault Clio, na potrzeby działalności operacyjnej i edukacyjnej, związanej z ochroną przeciwpożarową.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Szczotka
Kosiarski
Wronecki
Borska
Rozum
Anna Długa
Archiwum
Aparatus
BETA
Brykczyński
Leaderschool
Fachstol baner
Serafiniak
Impuls
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...