2019-08-17
  2. /
  4. /
  5. Sukces Tomasza Owczarka

15 sierpnia odbyła się 28. edycja Biegu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Najlepszy z naszych reprezentantów zameldował się na mecie jako trzeci.
Kobylińska impreza objęta była honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej. Jak co roku przed biegiem głównym przeprowadzono biegi dla dzieci i młodzieży.
W rywalizacji seniorskiej 242 zawodników musiało pokonać trasę o długości 15 km, wiodącą przez ulice i peryferie miasta. Bieg główny wygrał pochodzący z Ukrainy Paweł Olijnyk, który ukończył zmagania z czasem 56’15”. Na miejscu drugim z wynikiem 57’31” uplasował się Dawid Miaskowski (Team Leszno). Na ostatnim stopniu podium znalazł się Tomasz Owczarek z klubu KS Krotosz Krotoszyn. Nasz zawodnik dobiegł na metę po 57’56”.
W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyła Katsiaryna Ptashuk (Achilles Leszno). Ukończyła bieg w czasie 58’05”. Drugie miejsce z rezultatem 58’48” zajęła Karolina Górna z Kalisza. Danuta Piskorowska (TEAM LUKS Żurawina Wrocław) z czasem 1h03’39” zdobyła brązowy medal.
Najlepsi zawodnicy każdej kategorii otrzymali nagrody pieniężne. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaś pamiątkowe medale oraz drobne upominki. W klasyfikacji drużynowej liczono cztery najlepsze czasy zawodników. Zwycięskim zespołem okazał się Team Leszno. Drugie miejsce zajął KS Krotosz. Na ostatnim miejscu podium znalazła się Fabryka Biegania Ostrów Wlkp. Najstarszym zawodnikiem zmagań był Michał Szkudlarek, urodzony w 1933 roku, a najmłodszym Hubert Wiliński z Krotoszyna – rocznik 2002.
Rekordowa okazała się również frekwencja wśród dzieci i młodzieży. Łącznie do mniejszych biegów przystąpiło 202 młodych biegaczy. Przez cały czas trwania imprezy mogli oni korzystać z placu zabaw. Klub Honorowych Dawców Krwi z Krotoszyna przygotował dla kibiców możliwość zakupu kawy i ciasta. Przedstawiciele wojska zorganizowali punkt informacyjny na stadionie. Można było uzyskać tam informacje na temat armii oraz odbycia służby wojskowej.
Tak jak w ubiegłych latach delegacja w składzie: burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński, przewodniczący tamtejszej Rady Miejskiej – Piotr Chlebowski oraz porucznik Tomasz Waściński – przedstawiciel 12. Wielkopolskiej Brygady WOT – złożyła kwiaty na grobie Mieczysława Gierdala w Smolicach oraz przy tablicy pamiątkowej umiejscowionej na kobylińskim ratuszu.
Organizatorzy po raz kolejny pokazali, jak w prosty sposób połączyć patriotyzm ze sportem. Liczba uczestników biegu – z roku na rok rosnąca – pokazuje, że idea ta jest trafna.