Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Tablica ku czci bohaterów

2019-01-10
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Historia
  4. /
  5. Tablica ku czci bohaterów
Tablica ku czci bohaterów

6 stycznia odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące obchody 100-lecia odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego na Ziemi Koźmińskiej. Przy ul. Strzeleckiej odsłonięto tablicę ku czci bohaterów powstania.

 

Najpierw w kościele farnym odprawiona została Msza św. Homilię wygłosił ks. Andrzej Patecki, przypominając wydarzenia sprzed stu lat. Zwrócił uwagę na działania powstańców z Koźmina Wlkp. w drodze do niepodległości.

Potem przedstawiciele towarzystw, władze, dyrektorzy szkół i zaproszeni goście uczestniczyli w odsłonięciu okolicznościowej tablicy, upamiętniającej zryw niepodległościowy na Ziemi Koźmińskiej. Tablica mieści się na kamieniu przy hali sportowej na ul. Strzeleckiej.

Spotkanie z historią w murach zamku prowadził Andrzej Joachimiak, prezes Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego. Burmistrz Maciej Bratborski podsumował uroczystości patriotyczne, które zorganizowano w minionym roku w Koźminie Wlkp., a także wręczył nagrody laureatom okolicznościowych konkursów.

Wysłuchano również dwóch prelekcji historycznych. Radosław Grygiel zaprezentował powstanie wielkopolskie w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, a koźmińskie ślady powstania omówił historyk Władysław Kręgielski.

Zwieńczeniem spotkania był koncert patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp.

(NOVUS)

FOT. Dawid Klinka

Sorry, there are no polls available at the moment.
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla