Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Tak Orkiestra grała dla Krotoszyna

2019-01-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Tak Orkiestra grała dla...
Tak Orkiestra grała dla Krotoszyna

Po raz pierwszy oddział noworodkowy krotoszyńskiego szpitala doposażony został w sprzęt zakupiony przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 1995 roku. Przekazano wówczas lampę do fototerapii noworodków i stanowisko do resuscytacji. W sumie sprzęt ten kosztował ponad 17 tys. zł.

 

Tuż przed 27. Finałem Wielkiej Orkiestry warto sobie uświadomić i przypomnieć, jaki sprzęt dotąd otrzymały od WOŚP krotoszyńskie oddziały – noworodkowy i dziecięcy, a także pogotowie ratunkowe.

Trudno wymienić wszystkie dary, skoncentrujmy się więc na najważniejszych. W sumie było ich 61 na kwotę ponad 340 tys. zł. Szpital otrzymywał dary od Fundacji 13 razy. Część starszego sprzętu, na skutek wyeksploatowania, obecnie nie jest już używana.

W 1998 r. Fundacja przekazała ówczesnej Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Krotoszynie sprzęt umożliwiający ratowanie dzieci w wypadkach i nagłych zdarzeniach. Były to m.in. laryngoskop, resuscytator, 2 deski ortopedyczne, 2 kołnierze ortopedyczne, nosze.

W 2000 po raz pierwszy dar w postaci pulsoksymetru otrzymał oddział dziecięcy. W 2003 dla tego oddziału kolejnymi urządzeniami były ssak elektryczny, 3 pompy infuzyjne, inhalator i glukometr, w 2004 – kardiomonitor i ciśnieniomierz. W 2018 oddział dziecięcy został doposażony w 13 łóżeczek dziecięcych, 4 łóżka młodzieżowe, po 2 kardiomonitory i pulsoksymetry.

Jeśli chodzi o oddział noworodkowy, to w 2000 WOŚP przekazała tam stanowisko do resuscytacji noworodków, a rok później urządzenie do przesiewowego badania słuchu. Oddział w Krotoszynie uczestniczy w Programie Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków w Polsce, jaki stworzony został przez Fundację.

Pomiędzy 2005 a 2018 dla nowo narodzonych dzieci Orkiestra grała siedmiokrotnie. Krotoszyński szpital otrzymał m.in. 2 inkubatory, stanowisko do resuscytacji, komputerowe oprogramowanie do obsługi badań słuchu, aparat do badania słuchu, wagę noworodkową, lampę zabiegową. W 2018 przybył kolejny aparat do badania słuchu oraz bilirubinometr – urządzenie, które pozwala na bezinwazyjne zbadanie poziomu bilirubiny u noworodków. Wcześniej, aby dokonać takiej diagnostyki, trzeba było pobrać krew od maluszków.

Jak podkreślają przedstawiciele szpitala, zawsze sprzęt kupowany przez Fundację i trafiający do krotoszyńskiej placówki był aparaturą niezwykle nowoczesną, pod względem jakościowym z najwyższej półki.

OPRAC. (ANKA)

 

FOT. SP ZOZ Krotoszyn

Sorry, there are no polls available at the moment.
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla