Trzy medale z Madery
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Trzy medale z Madery
Czesław Roszczak z UKS Olimpijczyk Pogorzela zdobył dwa srebrne i jeden brązowy medal podczas Mistrzostw Europy Masters, które odbyły się w dniach 8–19 października 2025 roku na portugalskiej Maderze.
Mistrzostwa Europy Masters zgromadziły ponad cztery tysiące zawodników z całego kontynentu, w tym blisko dwustu reprezentantów Polski. Powiat krotoszyński reprezentował Czesław Roszczak, zawodnik UKS Olimpijczyk Pogorzela, startujący w kategorii M80 w konkurencjach rzutowych.
Przygotowania do zawodów obejmowały dwa starty kontrolne. 27 września w Słubicach Roszczak uzyskał najlepszy wynik sezonu w rzucie dyskiem – 32,16 m, co dało mu zwycięstwo open i najlepszy rezultat w Europie w tej kategorii. W pchnięciu kulą osiągnął 11,88 m – również najlepszy wynik w Europie – zdobywając puchar XIII Memoriału im. Zdzisława Skręty. Drugi start kontrolny odbył się 5 października w Warszawie, gdzie zawodnik ponownie triumfował w kuli (11,55 m) i dysku (28,74 m), a w młocie zajął drugie miejsce.
Po przylocie na Maderę Roszczak wystartował w sześciu konkurencjach. W rzucie młotem osiągnął 31,40 m i zajął piąte miejsce. W rzucie ciężarkiem uzyskał 13,62 m – czwarte miejsce, niewiele tracąc do podium. W pchnięciu kulą zdobył srebrny medal z wynikiem 11,07 m, ustępując jedynie Niemcowi Franzowi Didio (11,33 m). Brąz przypadł Hubertowi Tobiasowi (10,80 m).
W rzucie oszczepem zawodnik z Pogorzeli uplasował się na szóstym miejscu (23,09 m). Drugi srebrny medal zdobył w rzucie dyskiem – 29,12 m, przegrywając złoto z Didio o zaledwie 7 cm. Brąz wywalczył Estończyk Pritt Paalo (27,29 m).
Ostatniego dnia zawodów rozegrano pięciobój rzutowy. Po zaciętej, ośmiogodzinnej rywalizacji i walce z kontuzją biodra Roszczak uzyskał 3263 punkty, co pozwoliło mu zdobyć brązowy medal. Lepsi okazali się tylko Franz Didio z Niemiec (3444 pkt) i Heimo Viertbauer z Austrii (3424 pkt).
Dekoracja medalowa odbyła się na głównym stadionie w Funchal. Czesław Roszczak, najstarszy uczestnik w kategorii M80, zakończył mistrzostwa z trzema medalami – dwoma srebrnymi i jednym brązowym – powiększając swój imponujący dorobek z mistrzostw świata i Europy do 68 krążków.
(PrzeMo)
FOT. archiwum Czesławawa Roszczaka

















Comments are closed