Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY2

Uczcili pamięć młodych obrońców Lwowa

2023-05-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. Uczcili pamięć młodych obrońców...
Uczcili pamięć młodych obrońców Lwowa
PARIS

21 maja blisko 80 osób wzięło udział w biegu zorganizowanym po raz pierwszy w Miliczu, poświęconym pamięci Orląt Lwowskich. Organizatorami wydarzenia były Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Miliczu.

 

W imprezie uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Muzycznej I stopnia w Miliczu, Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Sułowie oraz Szkoły Podstawowej w Dunkowej. Do pokonania był dystans 1421 metrów, symbolizujący liczbę młodych ofiar walk na ulicach Lwowa. Po przekroczeniu linii mety każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal i kartę przygotowaną specjalnie na tę okazję.

Określenie „Orlęta Lwowskie” wzięło się od młodych mieszkańców Lwowa, którzy – wobec braku obecności regularnych oddziałów Wojska Polskiego – w listopadzie 1918 ochotniczo walczyli o miasto z oddziałami wojsk ukraińskich. Stoczyli również potyczki zbrojne na przedpolach Lwowa z oddziałami Armii Czerwonej podczas wojny polsko-bolszewickiej latem 1920 r. W skład oddziałów ochotniczych wchodzili studenci, robotnicy, urzędnicy, uczniowie, młodzi chłopcy i dziewczęta.

(FENIX)

 

FOT. OSiR Milicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 1 =

YouTube

MediaSort 2
MediaSort
Archiwum
Twoja Edukacja
VADEMECUM
ZAKOCHANY W DREWNIE
KOK
AMBASADOR WSI
IGLOO PIASNY
INNOWACYJNE FINANSE
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
EDI
Jarmużek
BHP RABENDA
MATYLA
Zajączek
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
Motosdodoła
VADEMECUM2
MAYOR INK
BGP