Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Uroczyste otwarcie i jubileusz biblioteki

2017-11-15
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Uroczyste otwarcie i jubileusz...
Uroczyste otwarcie i jubileusz biblioteki

W Koźminie Wlkp. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, która teraz mieści się przy ul. Zamkowej 2a. Uroczystość połączona była z jubileuszem 70-lecia książnicy.

 

Tworzenie nowej siedziby biblioteki było dofinansowane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020. Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gmina pozyskała na ten cel dotację w wysokości 1 082 311 zł.

Od wielu lat koźmińska biblioteka, która dotychczas mieściła się na Starym Rynku, przyciąga rzesze czytelników i tętni życiem. Odbywają się w niej liczne spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wieczory poetyckie i wieczornice okolicznościowe. Aktywność kulturalno-edukacyjną biblioteki ograniczały dotąd trudne warunki lokalowe i zbyt mała powierzchnia siedziby – niewiele ponad 100 m2.

W 2015 roku przedszkole publiczne opuściło budynek przy ul. Zamkowej, by przenieść się do nowo oddanego obiektu przy ul. Boreckiej, W związku z tym pojawiła się możliwość poprawy warunków lokalowych biblioteki miejskiej. Gmina Koźmin Wlkp., poszukując środków zewnętrznych na to zadanie, złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie adaptacji budynku po przedszkolu na potrzeby książnicy. W ramach naboru, ogłoszonego przez Instytut Książki w Krakowie, wpłynęło 255 wniosków. Ostateczną akceptację uzyskało 89 wniosków. Koźmiński projekt uplasował się na wysokim 29. miejscu.

30 maja 2016 roku Gminny Zespół Instytucji Kultury w Koźminie Wlkp. podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie w ramach wspomnianego wcześniej programu. Zaraz potem przystąpiono do prac adaptacyjnych, które trwały rok.

Biblioteka w nowej siedzibie funkcjonuje od 1 września, a 27 października nastąpiło jej oficjalne otwarcie i poświęcenie. Elżbieta Rychlik, kierownik książnicy, zaprosiła na tę uroczystość wielu gości – władze gminne i radnych, dyrektorów szkół i jednostek gminnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, bibliotekarki z powiatu krotoszyńskiego i szkolnych bibliotek gminy Koźmin Wlkp., a także wykonawców i projektantów nowej siedziby.

Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu reprezentowała wicedyrektor Iwona Smarsz. Po przecięciu symbolicznej wstęgi goście wysłuchali prelekcji na temat historii koźmińskiej biblioteki, wzbogaconej prezentacją multimedialną.

Zaproszeni goście zwiedzili pomieszczenia, a następnie Gimnazjalna Grupa Teatralna 10.50 wystawiła spektakl „Księga”, opowiadający o znaczeniu ksiąg w dziejach świata. Na uroczystości nie mogło zabraknąć tortu jubileuszowego.
(NOVUS)

FOT. www.kozminwlkp.pl

 

Archiwum
Impuls
BETA
Brykczyński
Leaderschool
Fachstol baner
Aparatus
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Czy rok 2018 upłynie przede wszystkim pod znakiem:

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...