Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Uroczystości na miarę 100-lecia!

2019-01-04
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Historia
  4. /
  5. Uroczystości na miarę 100-lecia!
Uroczystości na miarę 100-lecia!

Z wielką pompą i w bardzo uroczysty sposób koźminianie uczcili setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. W obchodach wzięła udział kompania honorowa 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk, a także oddział rekonstrukcyjny powstańców wielkopolskich. Do zgromadzonych na dziedzińcu zamku koźminian przyjechał i przemówił… Ignacy Jan Paderewski. Przy pomniku Wolności żołnierze odczytali Apel Pamięci i oddali salwę honorową ku czci walczących o wolność i suwerenność Polski.

 

27 grudnia już od południa na boisku przy zamku można było oglądać sprzęt wojskowy, wykorzystywany na co dzień przez jarocińską jednostkę wojskową. Na zziębniętych czekała gorąca grochówka wojskowa.

Gminne obchody 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego zainaugurowano na dziedzińcu zamkowym o godz. 15.00. Tam zebrały się poczty sztandarowe, delegacje, kompania honorowa Wojska Polskiego oraz oddział rekonstrukcyjny powstańców wielkopolskich. Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca przygotowała krótką inscenizację, nawiązującą do wydarzeń sprzed stu lat. Najważniejszym jej punktem był wjazd na podzamcze Ignacego Paderewskiego, który przemówił do zgromadzonych z okna koźmińskiego zamku. Po odśpiewaniu „Marsylianki wielkopolskiej” kolumna marszowa udała się do kościoła farnego, by uczestniczyć w mszy św. w intencji powstańców wielkopolskich i naszej ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Marian Podlarz.

Dalsze uroczystości odbywały się przy pomniku Wolności. Po odśpiewaniu hymnu państwowego odczytano Apel Pamięci, w którym uwzględniono nazwiska dowódców trzech koźmińskich kompanii powstańców wielkopolskich, a także kompanii CKM. Następnie kompania wojska oddała salwę honorową i 26 delegacji złożyło wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Potem kolumna marszowa skierowała się na ulicę Borecką, gdzie punktem docelowym był obelisk w parku Powstańców Wielkopolskich. Burmistrz Maciej Bratborski położył symboliczny znicz, odśpiewano „Rotę”, a niebo nad obeliskiem rozświetliły fajerwerki.

Następnie w kinie Mieszko burmistrz wygłosił okolicznościowe przemówienie, a Teatr Seniora zaprezentował spektakl słowno-muzyczny, poświęcony wątkom niepodległościowym i powstańczym. Na zakończenie uczestnicy uroczystości, wraz chórem im. Cz. Czypickiego, śpiewali piosenki powstańcze.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Sorry, there are no polls available at the moment.
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla