Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

W 111. rocznicę wybuchu strajku szkolnego

2017-10-04
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Edukacja
  4. /
  5. W 111. rocznicę wybuchu...
W 111. rocznicę wybuchu strajku szkolnego

W ostatni piątek września w Szkole Podstawowej nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906-1907 w Koźminie Wlkp. obchodzono dzień patrona. Tym samym uczczono 111. rocznicę wybuchu strajku szkolnego w tej miejscowości.

 

Uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi na maszt przed szkołą oraz Mszy św. w Kościele pw. Św. Wawrzyńca. Potem uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbył się uroczysty apel, połączony ze ślubowaniem pierwszoklasistów.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły odśpiewano hymn państwowy. Jacek Zawodny, dyrektor SP nr 1 w Koźminie Wlkp., odczytał wypracowanie jednej z uczennic na temat nadania imienia szkole.

Uczniowie zaprezentowali program przybliżający uczestnikom uroczystości wydarzenia z lat 1906-1907. Koźmińskie dzieci stanęły wówczas w obronie języka ojczystego, sprzeciwiając się odpowiadaniu na pytania w języku niemieckim na lekcjach religii. Strajk zaczął się 9 września 1906 roku, a w październiku liczba protestujących wzrosła do 183 uczniów. Dzieci, wspierane przez swoich rodziców, śmiało sprzeciwiały się zakazowi, mimo iż zaborca stosował wobec nich surowe kary. Kazano zostawać dłużej w szkole i uczyć się długich niemieckich wierszy, a nawet bito dzieci.

Po prezentacji uczniowie odśpiewali hymn szkoły, nawiązujący do wydarzeń sprzed lat. Ponadto ogłoszono wyniki konkursu dotyczącego święta patrona.

Kolejnym punktem uroczystości były występy dzieci oraz pasowanie pierwszoklasistów.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się w tym roku zorganizować uroczystości Święta Patrona Szkoły wspólnie z Hufcem ZHP w Koźminie Wlkp. A 6 października włączamy się w uroczystości gminne, dotyczące odsłonięcia pamiątkowej tablicy z okazji 120-lecia urodzin uczestnika strajku szkolnego, byłego burmistrza Koźmina – Janusza Podlewskiego – powiedzial Jacek Zawodny, dyrektor SP nr 1 w Koźminie Wlkp.

KINGA KOSTKA

Archiwum
Impuls
Serafiniak
Leaderschool
Fachstol baner
Brykczyński
BETA
Aparatus
Galeria Krotoszynska
Krajowe Centrum Dopłat
vEdukacja
Vademecum

Ankieta

Kto zostanie piłkarskim mistrzem Polski?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...