Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

W 111. rocznicę wybuchu strajku szkolnego

2017-10-04
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Edukacja
  4. /
  5. W 111. rocznicę wybuchu...
W 111. rocznicę wybuchu strajku szkolnego

W ostatni piątek września w Szkole Podstawowej nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906-1907 w Koźminie Wlkp. obchodzono dzień patrona. Tym samym uczczono 111. rocznicę wybuchu strajku szkolnego w tej miejscowości.

 

Uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi na maszt przed szkołą oraz Mszy św. w Kościele pw. Św. Wawrzyńca. Potem uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbył się uroczysty apel, połączony ze ślubowaniem pierwszoklasistów.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły odśpiewano hymn państwowy. Jacek Zawodny, dyrektor SP nr 1 w Koźminie Wlkp., odczytał wypracowanie jednej z uczennic na temat nadania imienia szkole.

Uczniowie zaprezentowali program przybliżający uczestnikom uroczystości wydarzenia z lat 1906-1907. Koźmińskie dzieci stanęły wówczas w obronie języka ojczystego, sprzeciwiając się odpowiadaniu na pytania w języku niemieckim na lekcjach religii. Strajk zaczął się 9 września 1906 roku, a w październiku liczba protestujących wzrosła do 183 uczniów. Dzieci, wspierane przez swoich rodziców, śmiało sprzeciwiały się zakazowi, mimo iż zaborca stosował wobec nich surowe kary. Kazano zostawać dłużej w szkole i uczyć się długich niemieckich wierszy, a nawet bito dzieci.

Po prezentacji uczniowie odśpiewali hymn szkoły, nawiązujący do wydarzeń sprzed lat. Ponadto ogłoszono wyniki konkursu dotyczącego święta patrona.

Kolejnym punktem uroczystości były występy dzieci oraz pasowanie pierwszoklasistów.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się w tym roku zorganizować uroczystości Święta Patrona Szkoły wspólnie z Hufcem ZHP w Koźminie Wlkp. A 6 października włączamy się w uroczystości gminne, dotyczące odsłonięcia pamiątkowej tablicy z okazji 120-lecia urodzin uczestnika strajku szkolnego, byłego burmistrza Koźmina – Janusza Podlewskiego – powiedzial Jacek Zawodny, dyrektor SP nr 1 w Koźminie Wlkp.

KINGA KOSTKA

Archiwum
Gościniec
Aparatus
BETA
Brykczyński
Fachstol baner
Leaderschool
Serafiniak
Impuls
Corner
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...