Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY PRACA
PADEWSCY

W setną rocznicę zwycięskiego powstania

2019-02-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. W setną rocznicę zwycięskiego...
W setną rocznicę zwycięskiego powstania
TALENT STUDIO

3 lutego w Rozdrażewie odbyły się uroczystości z okazji setnej rocznicy powstania wielkopolskiego. Uczestnicy złożyli hołd poległym powstańcom. Zorganizowano także akademię z udziałem dzieci i młodzieży.

 

Mszę św. w intencji powstańców z terenu gminy odprawił w miejscowym kościele ks. kanonik Sławomir Siewkowski. Następnie, w asyście pocztów sztandarowych, przemaszerowano na rozdrażewski cmentarz. Delegacje władz, kombatantów, harcerzy, szkół i przedszkoli oraz organizacji społecznych i politycznych złożyły wiązanki kwiatów i wieńce oraz zapaliły symboliczne znicze przy pomniku Poległych Powstańców Wielkopolskich, na grobie pilota Wiktora Pniewskiego oraz na mogiłach powstańców, zgłoszonych przez mieszkańców. Pamięć poległych powstańców Ziemi Rozdrażewskiej uczczono salwami armatnimi.

Dalsza część uroczystości obywała się w sali wiejskiej. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu wójt Mariusz Dymarski w okolicznościowym wystąpieniu nawiązał do trudnej walki Polaków o wolność ojczyzny i wielkiego zrywu niepodległościowego, jakim było powstanie wielkopolskie. Przybliżył historię walk powstańczych o Zduny z udziałem Kompanii Rozdrażewskiej, które miały miejsce na początku lutego 1919. Jak podkreślił, powstanie wielkopolskie jest wydarzeniem historycznym, które powinno być nam najbliższe nie tylko z racji tego, że rozgrywało się na naszym terenie, ale przede wszystkim z uwagi na udział w nim naszych przodków. To dzięki ich walce i późniejszym zabiegom dyplomatycznym przyznano Polsce – Traktatem Wersalskim – tereny Wielkopolski. Wielkopolanie dzięki swym przodkom mogą wołać „Chwała zwycięzcom”.

Widowisko „Poszli, gdy zabrzmiał złoty róg … – Wielkopolan zwycięska droga do niepodległości 1918-1919” przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie pod kierownictwem Małgorzaty Dudzińskiej-Szczypior. Spektaklem tym młodzi artyści przypomnieli dzieje naszej niewoli, walki powstańcze oraz bohaterów Kompanii Rozdrażewskiej, m.in. kapelana kompanii ks. Tadeusza Zielińskiego, jej dowódcę sierż. Wacława Pabicha, a także spoczywającego na parafialnym cmentarzu płk. Wiktora Pniewskiego, który kierował zdobyciem lotniska Ławica.

Na scenie zabrzmiały pieśni patriotyczne – „Wielkopolska Marsylianka”, „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „Gdy szedłem raz od Warty”, które wykonał chór z miejscowej szkoły pod kierownictwem Piotra Ratajczaka. Z kolei Gabrysia Biernacka zagrała na pianinie temat przewodni z serialu „Dom”, a Jan Łęga na akordeonie wykonał „Warszawiankę”. Uroczystą akademię zakończył multimedialny pokaz laserowy, nawiązujący do historii powstania wielkopolskiego na Ziemi Rozdrażewskiej, przygotowany przez Agencję Artystyczną FLOW z Kobierna.

Można było także obejrzeć wystawą prac konkursowych, przygotowaną przez SP w Rozdrażewie, a także zorganizowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozdrażewie ekspozycją historyczną Muzeum Regionalnego w Krotoszynie, upamiętniającą wydarzenia przełomu lat 1918-1919, które doprowadziły do włączenia Ziemi Krotoszyńskiej w granice państwa Polskiego. Biblioteka udostępniła również okolicznościową broszurę pt. „Lista powstańców, uczestników powstania wielkopolskiego 1918-1919 z gminy Rozdrażew”.

Przy okazji rozstrzygnięto dwa gminne konkursy – plastyczny i historyczny. Wójt M. Dymarski wraz z Krzysztofem Brodą (dyrektorem SP w Rozdrażewie) oraz nauczycielami – Ewą Głód i Jarosławem Nowackim – wręczyli laureatom nagrody.

W konkursie plastycznym w kat. klas I-III zwyciężyła Martyna Orpel (SP Nowa Wieś), druga była Nadia Szeląg (SP Nowa Wieś), a trzecia Julia Szeląg (SP Nowa Wieś); w kat. klas IV-VI triumfowała Agata Mikołajczyk (SP Rozdrażew), wyprzedzając Hannę Pocztę (SP Nowa Wieś) i Aleksandrę Jakubek (SP Rozdrażew); w kat. klas VII-VIII i gimn. w czołowej trójce znalazły się Aleksandra Gniazdowska (SP Rozdrażew), Marta Krzekotowska (SP Nowa Wieś) i Aleksandra Wójcik (SP Rozdrażew).

W konkursie historycznym w kat. klas IV-VI najlepsza okazała się Patrycja Teodorczyk (SP Rozdrażew), a za nią znaleźli się Natalia Panek (SP Rozdrażew) i Mateusz Pluciński (SP Rozdrażew); w kat. klas VII-VIII i gimn. wygrała Marlena Dymarska (SP Rozdrażew), drugą lokatę zajął Robert Konrady (SP Nowa Wieś), a trzecie miejsce przypadło Bartłomiejowi Pankowi (SP Rozdrażew).

Na przełomie grudnia 1918 i stycznia 1919 z inicjatywy ks. Tadeusza Zielińskiego został utworzony oddział powstańczy w sile 120 ludzi, pod dowództwem Wacława Pabicha. Pod koniec stycznia 1919 roku dowództwo formacji, wówczas już kompanii, przejął Ignacy Talarczyk. Wacław Pabich został dowódcą miejscowej Straży Ludowej. Od 27 stycznia 1919 roku kompania rozdrażewska, na zmianę z innymi formacjami, zabezpieczała Zduny.

Kolejną służbę na pograniczu objęła 5 lutego, a kwaterą dla rozdrażewskich powstańców były Hotel Rauhuta oraz Hotel pod Lwem w Zdunach. 6 lutego trzy niemieckie kompanie uderzyły na Zduny. Jedna zajęła pozycje na cmentarzu ewangelickim, z zadaniem odcięcia powstańców od Krotoszyna. Druga weszła od wschodu szosą sulmierzycką i po rozbrojeniu posterunków uderzyła na powstańców w Hotelu Rauhuta, natomiast trzecia zajęła dworzec i zaatakowała powstańców w Hotelu pod Lwem. Podczas ataku część kompani rozdrażewskiej dostała się do niewoli, a kilkunastu powstańców poległo. Pozostali przy życiu żołnierze kontynuowali walkę na froncie pod Zdunami.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 2 =

YouTube

Archiwum
ROMAN OLEJNIK
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła