Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

„Wesele” w Kołłątaju

2017-09-10
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. „Wesele” w Kołłątaju
„Wesele” w Kołłątaju

W pierwszą sobotę września Krotoszyńska Biblioteka Publiczna i I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie zorganizowały spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Była to już szósta edycja inicjatywy, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 

Akcja Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” H. Sienkiewicza.

Lekturą tegorocznej edycji było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W sobotę w auli I LO im. Hugona Kołłątaja zebranych gości powitała Ewa Bukowska, dyrektor KBP. Po odczytaniu listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który otrzymała krotoszyńska książnica, rozpoczęła się główna część spotkania.

Tym razem do współudziału w tym wydarzeniu zaproszono grupę teatralną, działającą przy Klubie Seniora w Koźminie Wlkp., a także młodzież z Kołłątaja. W klimat przełomu XIX i XX wieku wprowadził wszystkich Przemysław Wójcik – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie, czytając opis dekoracji bronowickiej izby.

Kolejnym punktem była inscenizacja fragmentów pierwszego aktu dramatu Wyspiańskiego w wykonaniu grupy teatralnej, przygotowana pod kierunkiem Jolanty Cyunczyk. W role postaci z „Wesela” wcielili się Eugenia Chojnacka, Kazimiera Michalska, Renata Łąkowska, Katarzyna Płóciennik, Mieczysław Gryszka, Zbigniew Cyunczyk, Zbigniew Leopold, Zygmunt Ziętkiewicz. Scenografię przygotowała Iwona Cyunczyk.

Fragmenty drugiego i trzeciego aktu czytali licealiści – Anna Czachorek, Katarzyna Czachorek, Agnieszka Kaczyńska, Aleksandra Kasprolewicz, Bartosz Pruchnik i Mikołaj Nowaczyk. Z kolei końcowy fragment dramatu odczytał Jacek Kępa, naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie.

Na koniec E. Bukowska podziękowała uczestnikom akcji oraz tym, którzy ją wsparli. Szczególne słowa podziękowania skierowała do Elżbiety Płóciennik, Małgorzaty Witczak, Lucyny Gabryelczyk, Jolanty Cyunczyk, Jacka Kępy i Przemysława Wójcika.

OPRAC. (ANKA)

FOT. Mateusz Jędrzejak

Szczotka
Kosiarski
Wronecki
Borska
Rozum
Archiwum
Aparatus
BETA
Brykczyński
Fachstol baner
Leaderschool
Serafiniak
Impuls
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...