Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Wiara, rodzina, tradycja

2021-08-16
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Nasz Patronat
  4. /
  5. Wiara, rodzina, tradycja
Wiara, rodzina, tradycja
Detektyw Szewc

W niedzielę, 15 sierpnia, odbył się Festyn Rodzinny z okazji 70-lecia obecności Salezjanów w Cieszkowie i odpustu parafialnego. Organizatorzy przygotowali szereg znakomitych atrakcji, które szczególnie podobały się dzieciom. Był też czas wspomnień, bogatej historii i głębokiej refleksji.

Imprezę poprzedziła Msza Święta Odpustowa w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Cieszkowie. Przypomniano wiernym o wspólnej historii, 70- lecia obecności zakonu Salezjanów w Cieszkowie, patronach, sile wiary, i wartościach chrześcijańskich. O godzinie 13.30 rozpoczął się bieg na 2,2 km o Puchar św. Jana Bosko – założyciela zakonu Salezjanów. Kolejną częścią festynu były zorganizowane tańce integracyjne prowadzone przez młodzież oratoryjną. Organizatorzy przygotowali dla dzieci konkurs wieloboju. Brano udział w następujących konkurencjach: bieg w workach na czas, rzucanie strzałkami do tarczy, wykonanie największej ilości skoków z użyciem skakanki, prowadzenie piłki między pachołkami. Na najmłodszych czekała również zabawa w postaci malowania twarzy. Milusińscy mogli skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni i zamku. W międzyczasie trwała loteria fantowa, w której była możliwość wygrania szeregu ciekawych nagród, jak choćby rower, tablet czy huśtawka ogrodowa. Na zakończenie imprezy odbyła zabawa taneczna dla dorosłych, na której zagrał zespół DEXTER.

Salezjanie św. Jana Bosko są znani oficjalnie jako Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Są uznani w kościele jako instytut klerycki, na prawie papieskim, oddający się dziełom apostolskim i misyjnym, a przede wszystkim służbie na rzecz młodzieży i dzieci. Przybyli na tereny Polskie w 1898 r. Pierwszą ich placówką był zakład wychowawczy dla chłopców w Oświęcimiu. Do Cieszkowa zawitali w 1951 r. Pierwszym salezjaninem był ks. Marian Łaszewski. Od tamtej pory do dzisiaj pracowało w Cieszkowie kilkudziesięciu salezjanów. – Obecnie pracuje tutaj trzech salezjanów. Oprócz duszpasterstwa parafialnego na pierwszym miejscu stawiają oni dzieci i młodzież. Działa także Oratorium Salezjańskie, dzięki któremu młodzi ludzie mogą spędzić czas na modlitwie, formacji salezjańskiej i zabawie. Pojawia się w nim regularnie około 50 osób, szczególnie w soboty, Prężnie działa służba liturgiczna, w której ponad 20 chłopców służy przy ołtarzu, a dziewczęta zaangażowane są w scholi. W obecnym roku 70-lecia salezjanów w Cieszkowie udało się zorganizować dwa festyny (z okazji Dnia Dziecka i okazji Jubileuszu – przyp. red.), trzy turnusy tygodniowych półkolonii dla dzieci oraz kolonie w Dźwirzynie nad morzem. To wszystko jest możliwe dzięki pomocy oddanych osób, którym salezjanie składają serdecznie podziękowania – mówili nam przedstawiciele zakonu w Cieszkowie.

Założyciel salezjanów – św. Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 r. w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Z domu rodzinnego wyniósł pobożność i chęć do nauki. W 1835 r. wstąpił do seminarium duchownego w Chieri i 6 lat później otrzymał święcenia kapłańskie. Ks. Bosko poznawał sytuację młodzieży żyjącej w Turynie. Był przerażony widokiem ludzi młodych bez pracy i wykształcenia. Wielu z nich, nie mając za co żyć, schodziło na drogę przestępczą. Ks. Bosko postanowił stworzyć warunki, które pomogą przygotować chłopców do godnego dorosłego życia. W dzielnicy Valdocco założył więc oratorium, miejsce, w którym mogli się uczyć pisać, czytać, coś zjeść i poczuć się jak w prawdziwym domu. W 1859 r. ks. Jan Bosko powołał do życia Towarzystwo św. Franciszka Salezego – nowe zgromadzenie zakonne nazywane potocznie Salezjanami Księdza Bosko. Zmarł 31 stycznia 1888 r. w wieku 73 lat. W 1929 r. został beatyfikowany przez papieża Piusa XI, a 5 lat później kanonizowany.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + dwanaście =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE