Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Wojsko wkroczyło do hali

2018-05-15
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Edukacja
  4. /
  5. Wojsko wkroczyło do hali
Wojsko wkroczyło do hali

W miniony czwartek w hali widowiskowo-sportowej gościli członkowie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. Gen. Broni Józefa Dowbor-Muśnickiego. Żołnierze spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wlkp. i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II.

 

Spotkanie prowadzili dowódca batalionu dowodzenia tej jednostki – podpułkownik Mirosław Kuczyński oraz jego zastępca – major Marcin Barczyński, który – co warto podkreślić – pochodzi z Krotoszyna. Dla uczniów była to świetna okazja, by zapoznać się ze specyfiką służby w wojsku oraz dowiedzieć się wielu informacji na temat 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Nie brakowało pytań ze strony młodych słuchaczy – o przebieg służby, o posiadany sprzęt itp.

Podpułkownik M. Kuczyński zaprezentował umundurowanie dwóch członków Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Historica”. Dariusz Roszak miał na sobie uniform Wojsk Wielkopolskich, natomiast Wiesław Napierała ubrany był w mundur Wojska Polskiego wz. 36.

Wspomniane stowarzyszenie rekonstruuje i podtrzymuje również tradycje 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. W latach 2008-2009 jego członkowie uczestniczyli w akcjach rekonstrukcyjnych w naszym mieście.

Na koniec spotkania podziękowania za bardzo interesujące i pouczające spotkanie złożyły żołnierzom dyrektorki szkół – Sławomira Kalak (SP 1) oraz Izabela Kossakowska (ZSP 3).

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. Gen. Broni Józefa Dowbor-Muśnickiego została sformowana w 1996 roku na bazie 17 Pułku Zmechanizowanego, jako jednostka 4 Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej. W 2001 roku, po rozformowaniu 4 dywizji, brygada została włączona w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

17 brygada wywodzi się bezpośrednio z 17 Pułku Piechoty, który został utworzony w lipcu 1944 roku i w ramach 5 Dywizji Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego brał udział m.in. w walkach pod Budziszynem i operacji praskiej. W listopadzie 1945 roku pułk przybył do Międzyrzecza. W 1957 roku, w wyniku redukcji Wojska Polskiego, pułk podporządkowano dowódcy 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty, a pięć lat później przeformowano w 17 Pułk Zmechanizowany.

Decyzją nr 27/MON z 20 marca 1996 brygada otrzymała nazwę Wielkopolska. Jednocześnie ustanowiono patrona, którym został gen. broni Józef Dowbor- Muśnicki, dowódca powstania wielkopolskiego. Od 2010 r. jej batalion przejął tradycję 2 Pułku Strzelców Wielkopolskich, czyli 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, który stacjonował w Krotoszynie w latach 1921-1939.

Brygada należy do najnowocześniejszych jednostek wojsk lądowych. Jako pierwsza otrzymała na uzbrojenie KTO Rosomak. Wystawiła batalion – 2 Grupę Bojową – do wykonywania zadań bojowych podczas II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku w 2004 roku. Stacjonowali w Karbali i Babilonie. Kompania rozpoznawcza pod dowództwem kpt. Grzegorza Kaliciaka, stacjonująca w Karbali, zasłynęła obroną ratusza w trakcie powstania Muqtady al Sadra – radykalnego islamskiego duchownego. Żołnierze 17 brygady byli również na misjach pokojowych w Afganistanie czy Bośni.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Szczotka
Kosiarski
Wronecki
Borska
Rozum
Anna Długa
Archiwum
Aparatus
BETA
Brykczyński
Leaderschool
Fachstol baner
Serafiniak
Impuls
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...