Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Wojsko wkroczyło do hali

2018-05-15
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Edukacja
  4. /
  5. Wojsko wkroczyło do hali
Wojsko wkroczyło do hali

W miniony czwartek w hali widowiskowo-sportowej gościli członkowie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. Gen. Broni Józefa Dowbor-Muśnickiego. Żołnierze spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wlkp. i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II.

 

Spotkanie prowadzili dowódca batalionu dowodzenia tej jednostki – podpułkownik Mirosław Kuczyński oraz jego zastępca – major Marcin Barczyński, który – co warto podkreślić – pochodzi z Krotoszyna. Dla uczniów była to świetna okazja, by zapoznać się ze specyfiką służby w wojsku oraz dowiedzieć się wielu informacji na temat 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Nie brakowało pytań ze strony młodych słuchaczy – o przebieg służby, o posiadany sprzęt itp.

Podpułkownik M. Kuczyński zaprezentował umundurowanie dwóch członków Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Historica”. Dariusz Roszak miał na sobie uniform Wojsk Wielkopolskich, natomiast Wiesław Napierała ubrany był w mundur Wojska Polskiego wz. 36.

Wspomniane stowarzyszenie rekonstruuje i podtrzymuje również tradycje 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. W latach 2008-2009 jego członkowie uczestniczyli w akcjach rekonstrukcyjnych w naszym mieście.

Na koniec spotkania podziękowania za bardzo interesujące i pouczające spotkanie złożyły żołnierzom dyrektorki szkół – Sławomira Kalak (SP 1) oraz Izabela Kossakowska (ZSP 3).

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. Gen. Broni Józefa Dowbor-Muśnickiego została sformowana w 1996 roku na bazie 17 Pułku Zmechanizowanego, jako jednostka 4 Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej. W 2001 roku, po rozformowaniu 4 dywizji, brygada została włączona w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

17 brygada wywodzi się bezpośrednio z 17 Pułku Piechoty, który został utworzony w lipcu 1944 roku i w ramach 5 Dywizji Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego brał udział m.in. w walkach pod Budziszynem i operacji praskiej. W listopadzie 1945 roku pułk przybył do Międzyrzecza. W 1957 roku, w wyniku redukcji Wojska Polskiego, pułk podporządkowano dowódcy 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty, a pięć lat później przeformowano w 17 Pułk Zmechanizowany.

Decyzją nr 27/MON z 20 marca 1996 brygada otrzymała nazwę Wielkopolska. Jednocześnie ustanowiono patrona, którym został gen. broni Józef Dowbor- Muśnicki, dowódca powstania wielkopolskiego. Od 2010 r. jej batalion przejął tradycję 2 Pułku Strzelców Wielkopolskich, czyli 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, który stacjonował w Krotoszynie w latach 1921-1939.

Brygada należy do najnowocześniejszych jednostek wojsk lądowych. Jako pierwsza otrzymała na uzbrojenie KTO Rosomak. Wystawiła batalion – 2 Grupę Bojową – do wykonywania zadań bojowych podczas II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku w 2004 roku. Stacjonowali w Karbali i Babilonie. Kompania rozpoznawcza pod dowództwem kpt. Grzegorza Kaliciaka, stacjonująca w Karbali, zasłynęła obroną ratusza w trakcie powstania Muqtady al Sadra – radykalnego islamskiego duchownego. Żołnierze 17 brygady byli również na misjach pokojowych w Afganistanie czy Bośni.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Archiwum
Impuls
Serafiniak
Leaderschool
Fachstol baner
Brykczyński
BETA
Aparatus
Galeria Krotoszynska
Krajowe Centrum Dopłat
vEdukacja
Vademecum

Ankieta

Kto zostanie piłkarskim mistrzem Polski?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...