Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Zdrowo – ekologicznie – bezpiecznie

2017-10-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowo – ekologicznie –...
Zdrowo – ekologicznie – bezpiecznie

Przed tygodniem przy dworcu PKP w Krotoszynie uroczyście otwarto nowy ciąg pieszo-rowerowy, biegnący wzdłuż ulic Konstytucji 3 Maja, Raszkowskiej, Mahle i przy drodze do Kobierna. Po przecięciu symbolicznej wstęgi blisko stuosobowa grupa wsiadła na rowery i pojechała do Kobierna.

 

W wydarzeniu, któremu przyświecało hasło „Powiat na rowerze – zdrowo, ekologicznie i bezpiecznie”, wzięli udział m.in. przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, Wiesław Gałęski – prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Krotoszynie, Krzysztof Jelinowski – dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

– Będziemy pracować nad rozbudową kolejnych ścieżek rowerowych, ponieważ jazda na rowerze daje nam więcej zdrowia, a naszemu miastu – więcej czystego powietrza. Przesiadajmy się z samochodów na rowery i zachęcajmy do tego innych – apelował Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

Trzykilometrowa ścieżka rowerowa stanowi jeden z elementów większego projektu, realizowanego wspólnie przez Starostwo Powiatowe oraz MZK pod nazwą „Wymiana taboru MZK w Krotoszynie na autobusy niskoemisyjne, budowa ciągów pieszo-rowerowych oraz inne inwestycje w obszarze transportu miejskiego”. Projekt ów współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 3.3. Wspieranie strategii niskoemisyjnych, w tym mobilność miejska, Poddziałanie 3.3.1. Inwestycje w obszarze transportu miejskiego.

W planach jest więc jeszcze zakup siedmiu autobusów niskoemisyjnych, spełniających normy emisji Euro6. Projekt obejmuje też modernizację placu manewrowego na terenie MZK i wprowadzenie systemu elektronicznego zakupu biletów. – Projekt został zrealizowany z dofinansowaniem urzędu marszałkowskiego w wysokości 75 procent, przy 15-procentowym wkładzie własnym. Liczymy, że takich inwestycji będzie jak najwięcej. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ciąg rowerowy będzie uzupełniony o drogi krajowe nr 19 i 36 – oznajmił Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński. Całkowity koszt projektu wynosi ok. 10 milionów zł.

Po uroczystym przecięciu wstęgi włodarze powiatu i gminy oraz szef MZK wsiedli na niebieskie rowery miejskie i przejechali fragment trasy. Cały odcinek, aż do Kobierna, przebyli natomiast uczniowie szkół z Krotoszyna i Kobierna, a także seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Komandorem rajdu był Antoni Azgier. W kobierskiej szkole na uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez uczniów ZSP nr 2 oraz Biuro Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego.

Przy okazji ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego „Powiat na rowerze – zdrowo, ekologicznie i bezpiecznie”, który zorganizowały Biuro Promocji i Rozwoju starostwa oraz Powiatowy Zarząd Dróg. Na konkurs wpłynęły 83 fotografie autorstwa 36 osób. W jury znaleźli się Paweł Płócienniczak (przewodniczący) – fotograf, Wiesław Gałęski z Miejskiego Zakładu Komunikacji, Mateusz Deringer z Powiatowego Zarządu Dróg oraz Marzena Wiśniewska i Małgorzata Krupa ze starostwa.

Po weryfikacji zdjęć komisja postanowiła wyłączyć z konkursu pięć prac, nadesłanych przez dwóch uczestników. Pozostałe fotografie poddano ocenie artystycznej i merytorycznej. Pierwsze miejsce przyznano Dawidowi Kince („Kręcenie kilometrów”), drugie zajęła Ewelina Fabianowska („Wspólna wyprawa”), a trzecia była Paulina Kulińska („Spotkanie po lekcjach”).

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

 

Szczotka
Kosiarski
Wronecki
Borska
Rozum
Anna Długa
Archiwum
Aparatus
BETA
Brykczyński
Serafiniak
Leaderschool
Fachstol baner
Impuls
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...