Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

Zorganizujemy mistrzostwa świata!

2019-08-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Sport
  4. /
  5. Zorganizujemy mistrzostwa świata!
Zorganizujemy mistrzostwa świata!

10 sierpnia w hali przy ul. Olimpijskiej odbył się Puchar Europy – Międzynarodowe Mistrzostwa Polski – Poland Open 2019. Sportowych emocji nie brakowało. Zawodnicy z naszego powiatu stawali na podium 5-krotnie.
Zawodnicy rozpoczęli zmagania od kwalifikacji. O godz. 15 nastąpiło oficjalne otwarcie zawodów, na które przybyło wielu ważnych gości, m.in. posłowie: Mariusz Witczak i Jarosław Urbaniak. Zjawili się również przedstawiciele sejmiku województwa wielkopolskiego: Wiesław Szczepański, Marek Sowa oraz Jerzy Lechnerowski. Obecna była także Alicja Wiśniewska, przedstawicielka Ministerstwa Sportu i Turystyki. Przybyli również starosta – Stanisław Szczotka i burmistrz – Franciszek Marszałek oraz wielu radnych powiatowych i gminnych. Zawody połączone były z obchodami 15-lecia Polskiego Związku Sumo. Były premier RP – Leszek Miller, nie mógł zjawić się osobiście, dlatego przesłał swoje życzenia w postaci nagrania. Zasłużonym dla sportu przyznano odznaki z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z Europejskiej Federacji Sumo.

Po części oficjalnej przyszedł czas na rywalizację. Emocji na trybunach nie brakowało, zwłaszcza gdy na dohyo wychodzili znani krotoszyńskim kibicom zawodnicy Towarzystwa Atletycznego ROZUM Krotoszyn oraz UKS Samson Kobylin. W zawodach wzięły m.in. udział reprezentacje Azerbejdżanu, Niemiec, Norwegii, Ukrainy, Węgier, Włoch. Wśród juniorów można było zobaczyć naszych zawodników – Michała Fabianowskiego (+115 kg), Zuzannę Krystek (+95 kg), Monikę Sowę (65 kg) oraz Julię Jankowiak (55 kg). Monika i Julia w swoich kategoriach zdobyły brązowe medale. Wśród seniorów walczyli Aleksandra Rozum (65 kg), Aron Rozum (115 kg), Mateusz Konieczny (77 kg) oraz Patryk Swora (85kg). Aleksandra wywalczyła srebrny medal. Aron i Mateusz znaleźli się na trzecich miejscach w swoich kategoriach. – Liczba krążków zdobytych przez naszych reprezentantów utwierdza nas w przekonaniu, że obraliśmy dobry kierunek pod kątem szkolenia i rozwoju – podsumował występ sportowców Dariusz Fabianowski, wiceprezes Polskiego Związku Sumo. – Kadrowicze są w dobrej formie, co znakomicie rokuje przed kolejnymi ważnymi sprawdzianami.

Warto dodać, iż dla większości zawodników polskiej reprezentacji, był to ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata, które odbędą się w Osace. Miłym zaskoczeniem okazał się również fakt, iż przyszłoroczne mistrzostwa świata będą organizowane właśnie w naszym mieście! – Coś, co kiedyś wydawało się nierealne, stało się faktem – powiedział Dariusz Rozum, szef europejskiej i polskiej federacji sumo. – Taka decyzja dobitnie wskazuje, jaką markę ma polskie sumo na świecie. A jeszcze większym splendorem jest fakt, że to nasze miasto ugości najlepszych zawodników globu.
Sportowe zmagania to jednak nie wszystko, co czekało na miłośników sumo. Mieszkańcy nie mogli narzekać na brak atrakcji. Organizatorzy zadbali o to, by kibice mogli zapoznać się z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Każdy mógł spróbować typowej dla sumoków zupy – chanko-nabe. Chętni sprawdzili swoją cierpliwość, poznając sztukę kaligrafii. Nie brakowało również zainteresowanych przymierzeniem yukaty, czyli lekkiego stroju używanego dawniej w Japonii.
Miejmy nadzieję, iż tak wysoki poziom organizacji zawodów wzbudzi u mieszkańców większe zainteresowanie sumo i całą kulturą japońską, a sukcesy naszych zawodników wypromują nasze miasto, jako polską i europejską stolicę sumo.
(LENA)

Sorry, there are no polls available at the moment.
Eltom-bud
KUK
Transmed24
Robstal
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek