Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

40-lecie zespołu Dżem!

2019-10-15
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. 40-lecie zespołu Dżem!
40-lecie zespołu Dżem!
Akademia Reissa

W sobotę w hali sportowo-widowiskowej w Krotoszynie odbył się koncert legendarnego zespołu Dżem, który w tym roku obchodzi 40-lecie działalności. Wydarzenie zgromadziło tłumy fanów, którzy bawili się wspaniale.

 

Kapela grająca muzykę z pogranicza rocka i bluesa jest uważana za jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki. Grupa powstała w 1973 roku z inicjatywy braci Adama i Benedykta Otrębów oraz Pawła Bergera. Po występach Dżemu na kilkunastu festiwalach w Polsce, w tym debiucie na słynnym festiwalu w Jarocinie, a także po zagranicznej trasie koncertowej w 1985 roku ukazał się debiutancki album studyjny „Cegła”, który uznawany jest za jedną z najważniejszych płyt zespołu.

Swoją popularność Dżem zawdzięcza przede wszystkim wokaliście, Ryszardowi Riedlowi, który stał się liderem zespołu. Miał niezwykły głos i wielki talent do pisania tekstów piosenek bluesowych, poruszających tematy egzystencjalne. Niestety, w 1994 roku artysta zmarł na skutek niewydolności serca.

Obecnie Dżem tworzą Maciej Balcar (wokal), Adam Otręba (gitara), Beno Otręba (bas), Jerzy Styczyński (gitara), Janusz Bogucki (klawisze) i Zbigniew Szczerbiński (perkusja).

Na koncercie w Krotoszynie nie mogło zabraknąć takich utworów jak „Sen o Victorii”, „Whisky” czy „Czerwony jak cegła”. Dla publiczności było to niezapomniane przeżycie.

(NOVUS)

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud