Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

„BiblioMALUCH” – mimo przeszkód – niedługo na mecie!

2020-11-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. „BiblioMALUCH” – mimo przeszkód...
„BiblioMALUCH” – mimo przeszkód – niedługo na mecie!
Power Food

„BiblioMALUCH to jeden z czterech projektów, na które Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny pozyskała w 2020 roku dofinansowanie w wysokości 6300 zł. Przeprowadzone w ubiegłym roku zajęcia pilotażowe w bibliotekach filialnych w Baszkowie i Konarzewie (poza Zdunami) okazały się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

 

 

Tak więc tegoroczna edycja cyklicznych zajęć, skierowana do rodziców wraz z dziećmi w wieku od roku do lat trzech, odbywała się w tych trzech bibliotekach miasta i gminy Zduny. Niezwykle pomysłowe wydarzenia, przygotowane przez bibliotekarza i pedagoga rodzinnego – Ewelinę Zielińską, były prowadzone w bibliotekach przez cały rok. Miały charakter rozwojowy i stymulujący dzieci do odbioru przeróżnych bodźców i adekwatnych na nie reakcji.

W marcu, kiedy to niespodziewanie zajęcia nie mogły odbywać się w lokalach bibliotek, wbrew przeciwnościom „BiblioMALUCH” działał nadal, ale w formie… nagranych przez wspomnianą panią Ewelinę oraz Adrianę Ostaszewską sześciu filmików z propozycjami zabaw sensorycznych. Rodzice mogli je w dowolnym czasie odtwarzać, by następnie wykorzystać pomysły podczas zabaw z dziećmi w domu. Po upływie kilku tygodni nastąpił powrót do regularnych spotkań w bibliotekach – oczywiście z zachowaniem przez wszystkich uczestników i organizatorów szczególnego reżimu sanitarnego.

Ten etap realizacji zadania to współpraca z psychologiem dziecięcym, rehabilitantką oraz logopedką. Dzięki tym specjalistkom rodzice uzyskali dodatkową, istotną wiedzę, mającą im ułatwić zrozumienie zachowania dzieci, dostrzeżenie wad w ich postawie czy zrozumienie sensu łączenia logopedii z rytmiką.

Specjalną niespodzianką dla uczestników projektu „BiblioMALUCH” miały być spektakle teatralne pt. „Droga do odwagi” w wykonaniu teatru Kokon Kreatywny. Jednak z wiadomych przyczyn aktorzy nie mogli wystąpić w bibliotekach, dlatego spektakl odbył się online i był udostępniony na profilu facebookowym biblioteki. W tej samej formie odbyło się spotkanie autorskie z pedagożką, edukatorką, wykładowczynią oraz autorką książek dla dzieci i nauczycieli – Małgorzatą Swędrowską. Podobnie jak spektakl, wydarzenie to można obejrzeć profilu facebookowym zdunowskiej biblioteki.

Kolejną i równie wspaniałą niespodzianką będzie zaplanowane na zakończenie całorocznych zajęć spotkanie autorskie z Karoliną Dworaczyk (szczegóły na plakacie). Jeśli jednak ze względu na obostrzenia wykład w bibliotece okaże się niemożliwy, mediatorka przedstawi go na profilu facebookowym biblioteki. Warto więc śledzić posty i bieżące komunikaty!

Projekt „BiblioMALUCH” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Partnerstwo dla książki”.

MIROSŁAWA SZYMCZAK

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud