Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Nie daj się metodzie na „wnuczka” lub na „policjanta”!

2021-09-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Na sygnale
  6. /
  7. Nie daj się metodzie...
Nie daj się metodzie na „wnuczka” lub na „policjanta”!
PANCOM

„Halo, dzień dobry, tu policja, ktoś próbuje właśnie zaciągnąć kredyt na pani dane. Pani pieniądze są zagrożone, dlatego trzeba przekazać je w bezpieczne miejsce …” – to tylko jedno z możliwych powitań, jakie mogą usłyszeć w słuchawce telefonu osoby starsze. Przestępcy działający metodą na „wnuczka” czy na „policjanta” wciąż oszukują, głównie seniorów.

 

Policja informuje, że pomimo licznych apeli i ostrzeżeń nadal na terenie kraju obserwuje się próby dokonywania oszustw przez osoby podające się za policjantów lub członków rodziny, np. za wnuczka, krewnego itp. Oszuści w sposób perfidny i bardzo wyrafinowany telefonicznie starają się docierać do osób starszych, samotnych lub niepełnosprawnych, prosząc o pomoc finansową w związku z nagłymi sytuacjami losowymi.

Oszuści, telefonując do członków „swojej rodziny”, opowiadają wymyśloną historyjkę, np. o jakimś intratnym interesie bądź wypadku czy chorobie, prosząc jednocześnie o pilne pożyczenie pieniędzy. Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na policję.

– Szanowni państwo, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa, ograniczacie możliwości działania złodziei i oszustów. Bądźcie przezorni, a o wszelkich podejrzanych osobach natychmiast informujcie dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Miliczu lub najbliższą jednostkę policji w całym kraju – tel. 997 lub 112 jest czynny całą dobę – informują miliccy policjanci.

(FENIX)

Policja radzi co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów i złodziei.

– Jeśli ktoś podaje się za policjanta, pracownika administracji, organizacji charytatywnej, zakładu energetycznego lub gazowniczego, zanim go wpuścisz, zadzwoń do instytucji, na którą się powołuje i spytaj, czy taki człowiek miał Cię odwiedzić. Zawsze żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, oglądaj go bardzo dokładnie.

– Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Przy tym bądź ostrożny przy zawiadomieniach telefonicznych. Przecież dzwonić może oszust.

– Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, znajomych bądź kolegów czy członków rodziny. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do Twego domu i zwyczajnie Cię okraść.

– Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mogą wejść do Twojego mieszkania.

– Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych lub kuchenki. Jeden będzie Ci towarzyszył, odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.

– Bądź ostrożny, kupując od obnośnych sprzedawców. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, giną Twoje pieniądze i biżuteria.

– Bądź szczególnie ostrożny, jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy, np. pierwszej raty bądź zaliczki. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później, np. przelewem lub na poczcie.

– Jeśli już wpuścisz oszustów do środka, dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru. Nie reaguj panicznie. Jeśli będą wiedzieć, że ich zdemaskowałeś/-aś, mogą zrobić Ci krzywdę. Najlepiej idź pod pozorem pożyczenia pieniędzy do sąsiada i tam dyskretnie poproś go o zawiadomienie policji. Jeśli nie masz takiej możliwości, po wyjściu oszustów dzwoń na policję. Pamiętaj, że lepiej stracić pieniądze niż życie.

– Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.

 

FOT. KWP Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × trzy =

YouTube

Andrzej Kaźmierczak
ZAWODNY
Jankowski
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
Archiwum
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK