2. /
  4. /
  5. To był piękny rok...
TAPAS

Ubiegły rok należy zaliczyć do najbardziej udanych w historii krotoszyńskiego Towarzystwa Atletycznego Rozum. Po raz pierwszy do worka pełnego medali dołączył brązowy krążek ze Światowych Igrzysk – The World Games, który w Stanach Zjednoczonych wywalczył Aron Rozum w kategorii -115 kg.

– Jesteśmy niesamowicie dumni i szczęśliwi. Aron ciężko na niego pracował. W swojej dotychczasowej karierze podczas igrzysk dwa razy dosłownie otarł się o podium, zajmując czwarte miejsce, bo na TWG nie ma dwóch trzecich miejsc. Oprócz tego wywalczył w tym roku srebro indywidualnie oraz w drużynie na mistrzostwach Europy – wskazuje Magdalena Pawlik, sekretarz Towarzystwa Atletycznego Rozum Krotoszyn.

W minionym roku spełniały się nie tylko jego marzenia – Aleksandra Rozum sięgnęła po złoto seniorskich mistrzostw Europy w kat. -65 kg, Zuzanna Krystek po srebro w kat. +80 kg oraz brąz w kat. open. Obie były częścią złotego teamu, który zajął pierwsze miejsce podczas Drużynowych Mistrzostw Europy Seniorek. Powodów do radości dostarczyła również Lena Andrzejak, zdobywając brązowy medal na ME Seniorek, i Mateusz Konieczny, który zajął trzecią lokatę w kat. –77 kg seniorów.

Nie zabrakło sukcesów na ME U’21 i U’23 –  Mikołaj Mrowiński – III miejsce w kat. -85 kg U’23 oraz III miejsce w kat. -85 kg U’21, a Zuzanna Krystek – I miejsce w kat. +80 kg i w open U’21 oraz w drużynie, a także I miejsce w drużynie U’23. Niepokonany okazał się Filip Urbaniak na ME U’16, gdzie zdobył złoto w kat. –50 kg. Z kolei Oskar Błaszczyk wywalczył w tej grupie dwa medale – srebrny w kat. +95 kg i brązowy w open.

Oprócz tego zawodnicy TA Rozum uczestniczyli w Pucharach Europy, turniejach międzynarodowych oraz rywalizacji krajowej – mistrzostwach Polski i Pucharach Polski, z których przywozili medale. – Podczas wszystkich turniejów nasi sportowcy swoimi sukcesami i zachowaniem fair play przynosili chlubę nie tylko dyscyplinie, ale przede wszystkim Krotoszynowi. Dla nas to nie jest jedynie punkt na mapie czy miejsce zamieszkania, tylko nasza mała Ojczyzna, którą nosi się w sercu – podkreśla Dariusz Rozum, prezes klubu.

Do zawodów przygotowywali się podczas treningów klubowych oraz na zgrupowaniach i konsultacjach kadry narodowej. W ubiegłym roku w Krotoszynie zostały zorganizowane Mistrzostwa Europy Seniorów oraz U’21 i U’23, Puchar Polski Seniorów i Juniorów, a także Igrzyska Przedszkolaków, Dzieci i Młodzieży „Mikołajkowe Zabawy z Sumo”. – Szczególnie ME były imprezą zakrojoną na szeroką skalę i bardzo wymagające, jeśli chodzi o nakład pracy – cały proces promocji, zakup materiałów, logistyka, zakwaterowanie dużej ilości osób, ale myślę, że stanęliśmy na wysokości zadania, bo zostały przez uczestników uznane za najbardziej profesjonalnie zorganizowany czempionat w historii dyscypliny. Do Krotoszyna zawitali znamienici goście – m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wspaniałym wydarzeniem były też igrzyska, uśmiechnięte i radosne dziecięce buzie to piękna nagroda za starania – dodaje Magdalena Pawlik.

Zawodnicy nie mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek, bo już trwają przygotowania do wielkich imprez w 2023 – Igrzysk Europejskich / Kraków – Małopolska, Igrzysk Sportów Walki – The Combat Games oraz mistrzostw świata i Europy. – Ten rok będzie przełomowy dla dyscypliny, ale też bardzo angażujący i wymagający. Wiele wyzwań przed nami, ale z Kodeksem Bushido na ramieniu idziemy ku nim. Bardzo dziękuję za dotychczas otrzymane wsparcie od samorządów. Radością napawa mnie fakt, że Burmistrz Krotoszyna i Radni Rady Miejskiej oraz Starosta i Radni Rady Powiatu są otwarci na potrzeby sportu i doceniają nasze sukcesy. To bardzo buduje i dodaje skrzydeł – podsumowuje Dariusz Rozum.