Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Uroczyste otwarcie i jubileusz biblioteki

2017-11-15
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Uroczyste otwarcie i jubileusz...
Uroczyste otwarcie i jubileusz biblioteki
PERŁA ORLA

W Koźminie Wlkp. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, która teraz mieści się przy ul. Zamkowej 2a. Uroczystość połączona była z jubileuszem 70-lecia książnicy.

 

Tworzenie nowej siedziby biblioteki było dofinansowane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020. Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gmina pozyskała na ten cel dotację w wysokości 1 082 311 zł.

Od wielu lat koźmińska biblioteka, która dotychczas mieściła się na Starym Rynku, przyciąga rzesze czytelników i tętni życiem. Odbywają się w niej liczne spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wieczory poetyckie i wieczornice okolicznościowe. Aktywność kulturalno-edukacyjną biblioteki ograniczały dotąd trudne warunki lokalowe i zbyt mała powierzchnia siedziby – niewiele ponad 100 m2.

W 2015 roku przedszkole publiczne opuściło budynek przy ul. Zamkowej, by przenieść się do nowo oddanego obiektu przy ul. Boreckiej, W związku z tym pojawiła się możliwość poprawy warunków lokalowych biblioteki miejskiej. Gmina Koźmin Wlkp., poszukując środków zewnętrznych na to zadanie, złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie adaptacji budynku po przedszkolu na potrzeby książnicy. W ramach naboru, ogłoszonego przez Instytut Książki w Krakowie, wpłynęło 255 wniosków. Ostateczną akceptację uzyskało 89 wniosków. Koźmiński projekt uplasował się na wysokim 29. miejscu.

30 maja 2016 roku Gminny Zespół Instytucji Kultury w Koźminie Wlkp. podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie w ramach wspomnianego wcześniej programu. Zaraz potem przystąpiono do prac adaptacyjnych, które trwały rok.

Biblioteka w nowej siedzibie funkcjonuje od 1 września, a 27 października nastąpiło jej oficjalne otwarcie i poświęcenie. Elżbieta Rychlik, kierownik książnicy, zaprosiła na tę uroczystość wielu gości – władze gminne i radnych, dyrektorów szkół i jednostek gminnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, bibliotekarki z powiatu krotoszyńskiego i szkolnych bibliotek gminy Koźmin Wlkp., a także wykonawców i projektantów nowej siedziby.

Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu reprezentowała wicedyrektor Iwona Smarsz. Po przecięciu symbolicznej wstęgi goście wysłuchali prelekcji na temat historii koźmińskiej biblioteki, wzbogaconej prezentacją multimedialną.

Zaproszeni goście zwiedzili pomieszczenia, a następnie Gimnazjalna Grupa Teatralna 10.50 wystawiła spektakl „Księga”, opowiadający o znaczeniu ksiąg w dziejach świata. Na uroczystości nie mogło zabraknąć tortu jubileuszowego.
(NOVUS)

FOT. www.kozminwlkp.pl

 

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud