Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY

355 lat działalności

2022-02-19
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. 355 lat działalności
355 lat działalności
PANCOM

19 lutego to ważny dzień w historii Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie. Właśnie tego dnia w 1667 roku zatwierdzony przez króla Jana Kazimierza został dokument Katarzyny Rozdrażewskiej dający początek tej organizacji.

 

Krotoszyńskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie jest jednym z najstarszych w Wielkopolsce oraz najstarszym w powiecie krotoszyńskim. Powstało ono dzięki Katarzynie Rozdrażewskiej, która wystawiła dokument przed 1667 r., a który został zatwierdzony przez króla Jana Kazimierza 19 lutego 1667 r. Od tego właśnie dnia liczony jest wiek bractwa. W 1769 r. ukończono budowę strzelnicy przy dzisiejszej ul. Ostrowskiej. Do tego czasu bracia sami wybierali miejsca do strzelań.

W 1793 r. ziemia krotoszyńska została włączona w skład Królestwa Prus w wyniku drugiego rozbioru Polski. Krotoszynianie zrzeszeni w bractwie brali wówczas udział działaniach niepodległościowych i powstaniach narodowo-wyzwoleńczych. W wyniku konfliktów narodowościowych Niemcy przejęli bractwo w połowie XIX w. Dopiero pod koniec stulecia polscy rzemieślnicy i kupcy zdobyli większość w bractwie. Pełną swobodę organizacja otrzymała dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W okresie międzywojennym działacze bractwa uczestniczyli w uroczystościach na terenie miasta, ale także powiatu Okręgu Ostrowskiego i w Wielkopolsce. Informacje o działalności organizacji na przełomie lat 20. i 30. XX w. nie są bliżej znane. W latach 30. wybudowano nową siedzibę przy ul. Świętokrzyskiej (aktualnie ul. Bractwa Kurkowego). Wśród działaczy bractwa w tym czasie znajdują się nazwiska działaczy patriotycznych i Powstańców Wielkopolskich. Działalność bractwa przerwał wybuch II wojny światowej. Nie wiadomo, kiedy bractwo zostało reaktywowane, ale bez wątpienia istniało w 1947 r.  Wtedy to organizacja otrzymała nowy sztandar nawiązujący do 280-letniej tradycji. Jak wszystkie bractwa w kraju, również krotoszyńska organizacja została zlikwidowana na początku lat 50.

Decyzję o reaktywacji zjednoczenia bractw podjęto w Kórniku w 1990 r. Krotoszyńskie bractwo reaktywowano w 1994 r. 22 stycznia 1994 r. powstała grupa inicjatywna, która opracowała statut i wystąpiła z wnioskiem o powstanie organizacji do Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu. Ten zatwierdził organizację decyzją z 28 marca. Rok później bractwo odzyskało strzelnicę przy ul. Bractwa Kurkowego, a także otrzymało sztandar. Grupa liczyła wówczas około 30 osób. Obecnie zrzesza 38 osób, z czego 28 członków zwyczajnych, 7 kandydatów na członków i 3 członków honorowych. W 2021 roku bractwo zakupiło armatę czarnoprochową, która uświetnia jego działalność. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie organizuje każdego roku wiele wydarzeń.

OPRAC. (LENA)

Źródło: Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie – kbskrotoszyn.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia − siedem =

YouTube

Archiwum
Agencja Reklamowa GL
BGP
INNOWACYJNE FINANSE
BHP RABENDA
Dietetyk Kaźmierczak
Motosdodoła
IMPULS ZDUNY
Jarmużek
EDI
ZAKOCHANY W DREWNIE
Zajączek
DAP TRANS
MATYLA
TK DACHY