Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Jubileusz w innej formie

2020-10-17
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Samorząd
  4. /
  5. Jubileusz w innej formie
Jubileusz w innej formie
Media sort baner w tekstach

13 października odbyła się konferencja online zatytułowana „750 lat Rozdrażewa, 30 lat samorządu – doświadczenia i wyzwania w rozwoju obszarów wiejskich”. Wydarzenie przybrało formę zdalną ze względu na sytuację epidemiczną.

 

Materiał opracowany został przez Stowarzyszenie „Wielkopolska z Wyobraźnią”, a współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

– Rok 2020 to wyjątkowy rok dla rozdrażewskiego samorządu – mówił na początku konferencji Mariusz Dymarski, wójt Rozdrażewa. – Jest to bowiem rok 750-lecia Rozdrażewa, a ściślej pierwszej wzmianki o nim w dokumentach historycznych. Rok 2020 to także rok innego jubileuszu. Minęło bowiem 30 lat od przywrócenia samorządu terytorialnego w Polsce. Czas płynie bardzo szybko. Pewnie jeszcze wielu z nas ma w pamięci uroczystość z okazji 25 lat funkcjonowania samorządu, będącą okazją do wyjątkowego spotkania osób, które na przestrzeni ćwierćwiecza pełniły funkcje radnych, sołtysów lub były pracownikami samorządowymi. Wiele przychylnych ocen tego spotkania, jakie do mnie skierowano, spowodowało, że rozpocząłem zabiegi związane z organizacją podobnego wydarzenia w tym roku. Zapowiadało się ono jeszcze ciekawiej, bo chęć włączenia się w obchody obu jubileuszów wykazał znaczący partner – Stowarzyszenie „Wielkopolska z Wyobraźnią”. Rok 2020 okazał się wyjątkowy z jeszcze jednego względu. Niestety, jest nim pandemia COVID-19, która zniweczyła plany organizacji wielu wydarzeń, w tym także naszego spotkania w tym miejscu. Wspólnie z prezesem stowarzyszenia postanowiliśmy jednak z planów obchodów jubileuszu uratować choć ten jeden element i gdy przesunięcie terminu konferencji na jesień nie przyniosło spodziewanego efektu – w związku z drugą falą pandemii, postanowiliśmy poprowadzić konferencję w formie transmisji internetowej.

Wójt powitał wszystkich gości i słuchaczy. Potem minutą ciszy uczczono wszystkich zmarłych pracowników rozdrażewskiego samorządu. Sławomir Szyszka, prezes Stowarzyszenia „Wielkopolska z Wyobraźnią”, nie mógł zjawić się na konferencji, ale przygotował nagranie, które zostało zaprezentowane podczas transmisji. Prezes podziękował wszystkim osobom, które miały wpływ na jej przygotowanie.

Pierwszym zagadnieniem były doświadczenia i osiągnięcia gminy Rozdrażew jako gminy wiejskiej na przełomie ostatnich 30 lat. Kolejnym tematem, omówionym przez dr hab. inż. Sylwię Staszewską z UAM Poznań, była rewitalizacja na obszarach wiejskich. O partnerstwie Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Wielkopolska z Wyobraźnią” – jako przykładzie sieci współpracy – opowiedział S. Szyszka. Kolejną prelekcję – o odnowie wsi jako metodzie rozwoju i roli lidera lokalnego – przeprowadził dr inż. Dawid Bała. Ostatnią częścią konferencji było wystąpienie Barbary Biesiady, sekretarz gminy Rozdrażew, pt. „Od urzędu analogowego do cyfrowego”.

(LENA)

YouTube

Pałac w Orli
MediaSort
energy sped
BGP
Jumbonet
Robstal
Intermarche
daf-mal
Lombard Smok
M-Partner
Kiki Car Care
Zuziak
APR
Archiwum
Active Zone
Kostka
KUK
Eltom-bud
Pod Szyszkami
Jarmużek