Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Budynek muzeum to dawna siedziba zakonu

2020-03-25
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Budynek muzeum to dawna...
Budynek muzeum to dawna siedziba zakonu
Waldemar Wronecki

Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, na kolejnej prelekcji online na kanale YouTube tym razem opowiedział o historii Zakonu Trynitarzy. Jak się okazuje, w budynku, w którym obecnie znajduje się krotoszyńskie muzeum, przez dłuższy czas był dom klasztorny wcześniej wspomnianego zakonu.

 

Zakon został założony w roku 1193, w okresie wypraw krzyżowych, przez św. Jana de Matha i św. Feliksa de Valois. Regułę zakonną zatwierdził w roku 1198 papież Innocenty III, wydając specjalną bullę „Operante divine dispositionis”. Pierwotnie zgromadzenie funkcjonowało pod nazwą Zakonu Świętej Trójcy od Wykupu Niewolników i było zakonem żebraczym. Jego zadaniem było wykupywanie więźniów z niewoli arabskiej oraz tatarskiej. Nierzadko zakonnicy, gdy już brakowało pieniędzy, sami oddawali się w niewolę w zamian za uwalnianego. Podaje się, że trynitarze uwolnili ok. 900 tys. osób. Od 1236 r. istnieje także klauzurowy, żeński odpowiednik zakonu – trynitarianki

– Na ziemie polskie trynitarze zostali sprowadzeni w roku 1685, w okresie wojen z Turcją, za panowania Jana III Sobieskiego. Zakon działał głównie na wschodnich rubieżach I Rzeczypospolitej. W okresie staropolskim domy zakonne trynitarzy założono (wg chronologii) we Lwowie, w Krakowie, Stanisławowie, Beresteczku, Warszawie, Haliczu, Antokolu i Werkach (dziś dzielnice Wilna), Kamieńcu Podolskim, Orszy, Łucku, Tomaszowie Lubelskim, Brześciu, Lublinie, Krotoszynie, Brahiłowie, Bursztynie, Szumbarze, Czołhanie, Babinowiczach k. Orszy, Białym Kamieniu oraz w Mielcu. W Lublinie trynitarze posiadali najpierw dom zakonny, a następnie – z uwagi na zubożenie zgromadzenia – zamieszkiwali jedną z wież w murach miejskich, nazywaną przez to Wieżą Trynitarską. Źródła historyczne podają, że w latach 1688-1783 polscy trynitarze wykupili co najmniej 517 jeńców za kwotę 573 427 złotych polskich – opowiada dyrektor muzeum.

Do Krotoszyna trynitarzy sprowadził Józef Potocki w roku 1731, oddając im wyremontowany, drewniany kościółek pw. Św. Ap. Piotra i Pawła. Dwa lata później właściciel miasta ufundował dla zakonu budynek klasztorny (obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne). Do momentu ukończenia budowy w roku 1744 trynitarze zamieszkiwali usytuowaną nieopodal kościółka drewnianą rezydencję. Potocki zabezpieczył także zakon finansowo. Nadał klasztorowi folwark w Zmysłowie oraz przekazał mu kwotę 20 tys. złotych polskich, zahipotekowaną na krotoszyńskiej synagodze.

Dziedzic miasta zobowiązał trynitarzy do głoszenia w kościele farnym pw. Św. Jana Chrzciciela coniedzielnych kazań apologetycznych w języku niemieckim. Adresatami tychże kazań byli miejscowi ewangelicy, którzy nie mieli wówczas w Krotoszynie własnej świątyni. W szczytowym okresie funkcjonowania, w połowie XVIII w., krotoszyńskie zgromadzenie liczyło trzynastu zakonników.

W latach 1767-1775 wdowa po hetmanie – Ludwika z Mniszchów – rozebrała średniowieczną świątynię i na jej miejscu wzniosła nowy, murowany, barokowy gmach, połączony dwukondygnacyjną galerią i piwnicami z budynkiem klasztornym.

W okresie zaborów rządy wszystkich trzech państw zaborczych stopniowo likwidowały zgromadzenia zakonne. Szczególne nasilenie tych działań miało miejsce w następstwie polskich powstań narodowych. Podaje się, że ostatni trynitarz opuścił ziemie polskie w roku 1907. W Krotoszynie klasztor funkcjonował do 1819 r., jednakże znaczny spadek liczby zakonników oraz zubożenie miejscowego zgromadzenia nastąpiło już w następstwie drugiego rozbioru, w wyniku którego miasto znalazło się pod panowaniem pruskim. Po kasacie zakonu trynitarzy przez władze pruskie w gmachu poklasztornym zlokalizowano między innymi sąd, następnie szkołę, a ostatecznie koszary.

W 1986 r., wraz z przyjazdem do Polski o. Jerzego Kępińskiego, doszło w naszym kraju do restytucji zgromadzenia. Współcześnie zadaniem zakonu jest „wykup” ludzi z rozmaitych rodzajów niewoli zewnętrznej i wewnętrznej, również uzależnień od alkoholu, narkotyków, internetu itp. Trynitarze sprawują dziś posługę głównie w więzieniach, ale opiekują się także chorymi i w porozumieniu z lokalnymi biskupami prowadzą swoje własne parafie. Z zakonu wywodzi się jeden kardynał, siedmiu arcybiskupów i 21 biskupów. Obecnie w Polsce znajdują się jedynie dwa domy zakonne – w Krakowie przy ul. Łanowej oraz w Budziskach koło Sandomierza.

Prelekcje historyczne online Piotra Mikołajczyka są dostępne za pośrednictwem kanału Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie na YouTube.

OPRAC. (NOVUS)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × cztery =

YouTube

Andrzej Kaźmierczak
ZAWODNY
Jankowski
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
Archiwum
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK