Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY

Być jak Ignacy Łukasiewicz

2023-01-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Być jak Ignacy Łukasiewicz
Być jak Ignacy Łukasiewicz
TK DACHY

W obecnym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. W. Rutkiewicz we Wziąchowie Wielkim przystąpiła do VII edycji programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

 

Program ma na celu popularyzację wiedzy wśród uczniów na temat polskiej myśli naukowej, sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego, a także innych polskich naukowców, ich wynalazków, odkryć i dokonań, jak również promowanie działań edukacyjnych, opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy. W ramach programu w kole naukowym prowadzone są zajęcia na podstawie otrzymanych scenariuszy. Jego szkolnym koordynatorem we Wziąchowie Wielkim jest nauczycielka fizyki i matematyki, Ewelina Muszalska.

W październiku uczniowie poznali postacie Ignacego Łukasiewicza i Marii Skłodowskiej-Curie, zapoznali się z pierwiastkami i miejscami ich występowania. Budowali atomy pierwiastków. Wzięli udział w zabawie ruchowej „Impuls Nobla”, podczas której uzyskali podstawowe informacje o Nagrodzie Nobla. Ponadto przeprowadzili eksperyment „Wulkan energii” oraz poznawali kwasy, zasady i sole.

W następnym miesiącu w trakcie zabaw badawczych uczniowie dowiedzieli się o dokonaniach polskiego wynalazcy, Stefana Drzewieckiego, oraz poszerzyli zasób słownictwa o terminy związane z wynalazkami. Składali modele papierowych łodzi, wykonywali okręt podwodny, wykorzystując do tego plastikową butelkę.

Grudzień poświęcony był astronomii. Uczniowie wzbogacili się o wiedzę o Mikołaju Koperniku oraz podstawowe informacje z zakresu astronomii. Poza tym zorganizowano dla nich wyjazd do Planetarium w Potarzycy, gdzie utrwalili wiedzę o wszechświecie i poznali konstelacje gwiazd znajdujących się na naszym niebie. Kulminacyjnym punktem pobytu w planetarium był udział w pokazie. Uczniowie oglądali niebo w różnych porach roku, gwiazdy, gwiazdozbiory i galaktyki. Po wizycie w tym niezwykle ciekawym miejscu tworzyli własne gwiazdozbiory, które mogli wyświetlać za pomocą latarki. Poznali też ciekawostki na temat planet i wykonali plakat z ciałami niebieskimi.

Każdy temat kończy się quizem wiedzy. W tym roku na uczestników zajęć czekają nowe doświadczenia z zakresu kryptologii i matematyki, sił natury, komunikacji i języków na świecie, optyki oraz podstaw ekonomii.

OPRAC. (ANKA)

 

FOT. SP Wziąchowo Wielkie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 − 6 =

YouTube

Archiwum
Agencja Reklamowa GL
BGP
INNOWACYJNE FINANSE
BHP RABENDA
Dietetyk Kaźmierczak
Motosdodoła
IMPULS ZDUNY
Jarmużek
EDI
ZAKOCHANY W DREWNIE
Zajączek
DAP TRANS
MATYLA
TK DACHY