Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Czy nasz powiat będzie strefą podwyższonego ryzyka?

2020-09-28
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Czy nasz powiat będzie...
Czy nasz powiat będzie strefą podwyższonego ryzyka?
Najfinanse text

Jak już informowaliśmy, w naszym powiecie potwierdzono aż 106 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Po dzisiejszym posiedzeniu Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krotoszynie wydał komunikat w sprawie sytuacji epidemicznej na naszym terenie.

 

PZZK obradował pod przewodnictwem wicestarosty Pawła Radojewskiego. Spotkanie zwołano pilnie po tym, jak w Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie wykryto ognisko zakażeń SARS-CoV-2.

– W środę, 23 września, do szpitala powiatowego w Krotoszynie przywieziono na badania mieszkankę DPS. Zgodnie z obowiązującą procedurą osoba ta została umieszczona w izolacji do czasu otrzymania wyniku w kierunku obecności koronawirusa. W czwartek, 24 września, po uzyskaniu wyniku pozytywnego u tej osoby szpital powiadomił służby sanitarne, które następnie uruchomiły procedurę pobierania wymazów od personelu i pensjonariuszy DPS Baszków. Aby akcja ta przebiegła jak najsprawniej, wspierano się wyposażeniem SPZOZ Krotoszyn, a wymazów dokonywał m.in. personel medyczny z DPS. W ten sposób do soboty, 26 września, przetestowano 309 osób. Dane o wynikach spływały na bieżąco – czytamy w komunikacie.

Na tę chwilę u 101 osób test dał wynik pozytywny – 52 to mieszkańcy DPS, a 48 to pracownicy tej placówki. Cztery wyniki wymazów pobrane wśród personelu nie były rozstrzygające – profilaktycznie zaliczono je do grupy „pozytywnych”. Jak podkreślił powiatowy inspektor sanitarny, dr Dominik Wawrzyńczak, była to bardzo szybko i skutecznie zorganizowana akcja testowania tak licznej grupy osób.

– Od momentu podjęcia podejrzeń co do możliwości występowania ogniska koronawirusa w DPS Baszków w placówce wprowadzono wszystkie procedury, które zapewniają ciągłość pracy personelu i opiekę mieszkańcom. Według informacji dyrektora DPS, Dionizego Waszczuka, część personelu pozostaje w placówce, dokonano relokacji pensjonariuszy, zapewnione są dostawy i wszelka opieka – oświadcza PZZK w Krotoszynie.

U osób z wynikami dodatnimi nie występują obecnie symptomy choroby. – Personel jest zabezpieczony w środki ochrony osobistej – liczba wyposażenia jest monitorowana i będzie uzupełniana na bieżąco. Praca DPS będzie tak zorganizowana, by odciążyć personel obecnie zajmujący się mieszkańcami, a wszystkim osobom zostanie zapewnione wsparcie psychologiczne – zapewniają członkowie PZZK.

Jak wiadomo, wzrost wykrytych zakażeń skutkować może zakwalifikowaniem powiatu krotoszyńskiego do stref podwyższonego ryzyka. Komunikat w tej sprawie ma być ogłoszony w czwartek, 1 października. PZZK zaleca mieszkańcom zachowywanie ostrożności i przestrzeganie zasad dystansu społecznego oraz higieny i ochrony osobistej. – Prosimy osoby starsze i te o obniżonej odporności o ograniczenie wyjść poza miejsce zamieszkania, apelujemy do rodziców i opiekunów, by młodzież i dzieci nie gromadziły się w miejscach publicznych. Prosimy także o śledzenie oficjalnych komunikatów i ostrożny odbiór często niesprawdzonych i nieprawdziwych informacji, jakie pojawiają się anonimowo w mediach społecznościowych – apeluje PZZK.

Wicestarosta zapewnia także, iż władze powiatu na bieżąco monitorują sytuację i pozostają w kontakcie ze służbami sanitarnymi i administracją wojewódzką. Odbywają się również bieżące konsultacje z dyrekcjami szkół oraz samorządami gminnymi.

(ANKA)

YouTube

Pałac w Orli
MediaSort
energy sped
BGP
Jumbonet
Robstal
Intermarche
daf-mal
Lombard Smok
M-Partner
Kiki Car Care
Zuziak
APR
Archiwum
Get Free
Active Zone
Kostka
KUK
Eltom-bud
Pod Szyszkami
Jarmużek