Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

Diecezjalno-powiatowe święto plonów

2019-08-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Diecezjalno-powiatowe święto plonów
Diecezjalno-powiatowe święto plonów

W niedzielę w Lutogniewie odbyły się Dożynki Diecezjalno-Powiatowe. Tradycyjnie przybyli na nie przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, parlamentarzystów, organizacji i instytucji związanych z rolnictwem, a także mieszkańcy całego powiatu, jak również delegacje diecezji kaliskiej, z biskupem Edwardem Janiakiem na czele.

 

Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia wieńców dożynkowych przez biskupa kaliskiego. Następnie odprawiona została Msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Później wszyscy uczestnicy przemaszerowali na teren pobliskiego boiska. W trakcie części obrzędowej zaproszonym gościom, w tym samorządowcom powiatu i gmin, wręczono – przy przyśpiewkach zespołów ludowych – symboliczny bochen chleba. W trakcie swoich wystąpień starosta Stanisław Szczotka i biskup Edward Janiak podkreślili szczególną rolę polskiego rolnika. Wskazali, że przywiązanie i dbanie o swoją ziemię jest tożsame z takimi wartościami jak patriotyzm czy niepodległość.

Kolejnym punktem uroczystości były występy artystyczne – Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej, zespołu Krotoszanie i innych zespołów ludowych z powiatu. Z koncertem „W krainie uśmiechu” wystąpili Kazimierz Kowalski i soliści Polskiej Opery Kameralnej. Zorganizowano także widowiskowy przejazd koni i zaprzęgów w ramach X Pielgrzymki Konnej oraz przejazd motocyklistów w ramach V Pielgrzymki Motocyklowej.

FOTOGALERIĘ z dożynek powiatowych znajdziesz TUTAJ.

Wieczorem odbyła się biesiada śląska z Mirosławem Jędrowskim i koncert „Zenek Show” z największymi przebojami zespołu Akcent.

Na dożynkach nie brakowało rozmaitych stoisk – szkół, instytucji związanych z rolnictwem, stowarzyszeń, służby zdrowia, służb mundurowych czy gastronomicznych. Dla najmłodszych przygotowano wesołe miasteczko, pełne atrakcji.

(NOVUS)

YouTube

Phone Spa
W starym stylu
Zuziak
Pod Szyszkami
Jarmużek
Banaszak
Mazi Owczarz
M-Partner
nest
Lesniczowka
BGP
TOR
Galeria Kroto
gierko
Ideal Okna
energy sped
Kostka
Jumbonet
KUK
Robstal
Słoneczna
Eltom-bud
Transmed24