Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ADOMIX

Dobry klimat dla zapasów

2022-01-17
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Sport
  4. /
  5. Dobry klimat dla zapasów
Dobry klimat dla zapasów
Centnas

Miniony rok był trudny dla sportowego środowiska. Mimo to zawodnicy różnych dyscyplin starali się odnosić sukcesy na tyle, na ile było to możliwe. O tym, jaki był miniony rok dla reprezentantów UKS Olimpijczyk Sulmierzyce, z trenerem Rafałem Patalasem rozmawiała Marlena Suchodolska.

 

Za nami 12 kolejnych miesięcy występów zapaśników UKS Olimpijczyk Sulmierzyce. Jak Pan ocenia miniony rok w wykonaniu swoich podopiecznych?

– Miniony rok oceniam bardzo dobrze. Szczególnie warte podkreślenia jest to, że w 2021 roku zdobyliśmy dwa medale podczas mistrzostw Polski. Oprócz zawodów byliśmy też na trzech obozach. W ferie zimowe uczestniczyliśmy w tygodniowym obozie w Poznaniu. W lipcu pojechaliśmy budować wytrzymałość do Zakopanego. Z kolei w sierpniu zabrałem grupę młodzieży na tygodniowy obóz do Międzywodzia.

Jakie były największe sukcesy zawodników sulmierzyckiego klubu w minionym roku?

– Zapasy są dyscypliną olimpijską, więc rywalizacja jest bardzo duża. Do najważniejszych osiągnięć naszych zapaśników bez wątpienia możemy zaliczyć srebrny medal Mistrzostw Polski Młodziczek w Zapasach, zdobyty przez Nikolę Kromarek, oraz brązowy krążek mistrzostw Polski w sumo, który wywalczył Szymon Gibasiewicz. Sukcesem było też zajęcie piątego miejsca przez Przemysława Wiznera na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Zapasach oraz siódma lokata Dominiki Grobelnej również w mistrzostwach kraju.

Czy w klubie z roku na rok przybywa trenujących, czy jednak od dłuższego czasu w Olimpijczyku jest stałe grono zawodników?

– Obserwujemy zwiększającą się liczbę dzieci trenujących na zajęciach w naszym klubie. Promujemy klub i miasto na festynach szkolnych, zawodach i obozach, czym zwracamy uwagę młodych ludzi, którzy chcą uczestniczyć w naszych treningach.

Jak trwająca od dwóch lat epidemia wypłynęła na funkcjonowanie sulmierzyckiego klubu?

– Bez wątpienia pandemia wszystko spowalnia. Mimo to trenujemy w miarę możliwości, nie tylko grupowo, ale również indywidualnie.

Jakie sportowe cele stawiacie sobie na rok 2022?

– Naszym głównym celem na najbliższy czas jest oczywiści powrót z medalem z mistrzostw Polski.

Czy zapasy w naszym powiecie zmierzają w dobrym kierunku?

– Zapasy cały czas się budują. Im większa ilość klubów, tym większa rywalizacja. Jako klub jesteśmy organizatorem corocznych Otwartych Mistrzostw Powiatu Krotoszyńskiego w Zapasach Młodziczek i Młodzików. Warto wspomnieć, że w turnieju bierze udział zwykle około 130 zawodników i zawodniczek z różnych województw, a rywalizacja jest na bardzo wysokim poziomie.

A czy w Sulmierzycach panuje dobry klimat dla zapasów?

– Klimat dla zapasów w Sulmierzycach jest dobry. Władze samorządowe pozytywnie patrzą na działalność sportową.

Czy wśród swoich podopiecznych widzi Pan przyszłego – nomen omen – olimpijczyka?

– Patrząc przyszłościowo, mogę powiedzieć, iż kandydatami na olimpijczyków są nasi klubowi medaliści.

YouTube

Archiwum
VADEMECUM
BGP
Dietetyk Kaźmierczak
JARANET A
JARANET b
Bubble Painter
IMPULS ZDUNY
ZAKOCHANY W DREWNIE
BHP RABENDA
PROFAL
MATYLA
Eltom-bud
TK DACHY
Jarmużek
INNOWACYJNE FINANSE
LAGUNA
BETA
IGLOO
Oring
KLIMA-PARTNER
Zajączek
Pro-Home4You