Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Pod Szyszkami Krotoszyn
Pod Szyszkami Koźmin

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu

2022-10-05
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Dystrybucja tabletek z jodkiem...
Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu
PANCOM

Na niedawnej konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Michał Zieliński poinformował, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek z jodkiem potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. To standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

 

Decyzja taka ma oczywiście związek z działaniami zbrojnymi, prowadzonymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. – Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne, natomiast w obowiązku służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa jest przygotowywanie się na wszystkie scenariusze, nawet te najmniej prawdopodobne – podkreślił wojewoda Michał Zieliński.

Decyzją prezesa Rady Ministrów z 24 sierpnia na potrzeby zabezpieczenia dystrybucji tabletek z jodkiem potasu wojewodzie wielkopolskiemu udostępniono 5 320 800 sztuk. Tabletki, dostarczone przez RARS we wrześniu, zostały rozdzielone na poszczególne gminy województwa wielkopolskiego i przekazane do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej.

– Wystąpiłem również o dodatkową rezerwę w ilości pół miliona tabletek jodku potasu, która pozostanie w gestii wojewody, aby w razie potrzeby uzupełnić braki w poszczególnych gminach w Wielkopolsce – dopowiedział wojewoda.

Zgodnie z jego poleceniem wszystkie gminy województwa miały do końca ostatniego tygodnia września opracować plan akcji jodowej i ustalić miejsca dystrybucji tabletek. W dniach 5-7 października tabletki miały zostać przekazane do wskazanych przez władze gmin miejsc składowania. W przypadku sytuacji awaryjnej, związanej z zagrożeniem napromieniowaniem od chmury radioaktywnej, władze gmin na sygnał uruchomią dystrybucję tabletek. Jak poinformował Dariusz Dymek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, w momencie wystąpienia skażenia radiacyjnego mieszkańcy zostaną powiadomieni o tym fakcie poprzez alert RCB. Lista punktów dystrybucyjnych będzie opublikowana na stronie WUW.

Dr hab. Paweł Gut, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, podkreślił, że przyjmowania tabletek z jodkiem potasu nie zaleca się osobom powyżej 60. roku życia. Przypomniał też, by nie przyjmować preparatu bez takiej konieczności. Tabletki są przewidziane dla wszystkich obywateli, którzy potrzebują takiej suplementacji, według wytycznych krajowego konsultanta w dziedzinie endokrynologii.

OPRAC. (ANKA)

 

FOT. WUW Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × dwa =

YouTube

Agencja Reklamowa GL
DAP TRANS
MRÓWKA - KROTOSZYN
Motosdodoła
INNOWACYJNE FINANSE
ZAKOCHANY W DREWNIE
IMPULS ZDUNY
EDI
Dietetyk Kaźmierczak
Jarmużek
Zajączek
MATYLA
BHP RABENDA
TK DACHY
BGP
Agencja Reklamowa GL