Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

Jacek Magiera gwiazdą FootballPro Coaching 2020!

2020-01-27
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Sport
  4. /
  5. Jacek Magiera gwiazdą FootballPro...
Jacek Magiera gwiazdą FootballPro Coaching 2020!

„Rozwój i motywacja trenera” – pod takim hasłem odbyła się w połowie stycznia konferencja dla trenerów piłki nożnej dzieci i młodzieży FootballPro Coaching 2020. Tegoroczna edycja zgromadziła blisko 500 szkoleniowców z różnych stron Polski. Organizatorem wydarzenia pod patronatem Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej była Akademia Piłkarska Reissa.

 

 

Po części wstępnej, w której głos zabrał Piotr Matecki, prezes APR, wraz ze swoimi współpracownikami, wykłady przeprowadziła trójka zaproszonych gości. Jako pierwszy zaprezentował się Damian Salwin, psycholog reprezentacji Polski, który mówił o roli trenera w procesie wychowania poprzez piłkę nożną.

– Dzieci nie rozumieją procesu rywalizacji w taki sposób jak dorośli. Dlatego dorośli powinni pomóc im zdefiniować pojęcie rywalizacji sportowej. Dorośli nie potrafią sobie wyobrazić, jak wielki ból dotyka dziecko, kiedy nie zdobędzie bramki czy nie wygra spotkania. Dlatego bardzo ważny jest klimat wychowawczy, jaki stworzy trener, który będzie edukował. Na przykład trener winien dać dziecku możliwość wyboru, a nie krzyczeć „strzelaj” lub „podaj”. Ponadto bardzo ważna jest umiejętność słuchania dzieci. Z tym trenerzy mają problem, a dla dziecka nierzadko jest on ważniejszy niż choćby tata – wyjaśniał D. Salwin.

Następnie swoją wiedzą z zakresu sposobów budowania autorytetu trenera, nauczyciela i rodzica w opinii dziecka podzielił się profesor Tadeusz Huciński, trener znany z ponad 20-letniej pracy z reprezentacją Polski kobiet w koszykówce. – Jeżeli będziemy mówić dzieciom, co mają grać, to gdzie będzie kreacja gry z ich stron..? Musimy z nimi rozmawiać językiem ćwiczeń, wczuwać się w ich sytuację podczas treningu czy meczu i oderwać od bodźców zewnętrznych. Co dla trenera wydaje się ryzykiem, dla dziecka jest możliwe – podkreślił T. Huciński.

Gwiazdą tegorocznej konferencji był Jacek Magiera, który aktualnie prowadzi reprezentację Polski U-20. Selekcjoner wygłosił wykład pt. „Sport jako sztuka wyboru”, wspierając się niezwykłymi materiałami archiwalnymi, zdjęciami, fragmentami filmów z treningów i spotkań. – Dla mnie nie ma rzeczy niemożliwych. Nigdy nie ma jednej drogi do celu, czego sam jestem przykładem, gdyż jako piłkarz nie awansowałem z Legią do Ligi Mistrzów, ale jako trener poprowadziłem swój klub w tych rozgrywkach. Pracując z młodzieżą, zauważyłem, że ona nie zdaje sobie sprawy, jak długa jest droga do kariery lub spełnienia piłkarskiego marzenia. Cierpliwość, praca, wytrwałość plus odpowiedni ludzie wokół mogą poprowadzić nas do sukcesu – podsumował J. Magiera.

(JUNIOR)

YouTube

Phone Spa
W starym stylu
Zuziak
Pod Szyszkami
Jarmużek
Banaszak
Mazi Owczarz
M-Partner
Lesniczowka
BGP
TOR
nest
gierko
Ideal Okna
energy sped
APR
Kostka
Jumbonet
KUK
Robstal
Słoneczna
Eltom-bud
Transmed24