Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Kiedy praca staje się pasją…

2020-06-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kiedy praca staje się...
Kiedy praca staje się pasją…
Media sort baner w tekstach

Łukasz Czubak prowadzi własną firmę hydrauliczną. Lubi swoją pracę i stara się ciągle udoskonalać własne umiejętności. Wszystko to sprawiło, że wywalczył tytuł mistrza Polski w instalatorstwie.

 

Przygoda Łukasza z hydrauliką zaczęła się w momencie wyboru szkoły średniej. Praktyki szkolne oraz kilkuletni staż odbył w krotoszyńskiej firmie instalacyjnej. – Podczas wybierania zawodu pokierował mnie mój dziadek. W firmie, w której przygotowywałem się do zawodu, udało mi się zdobyć duże doświadczenie oraz tytuły potwierdzające moje kwalifikacje zawodowe – czeladniczy i mistrzowski. To zdecydowanie pomogło mi otworzyć własną działalność – opowiada Ł. Czubak. Jak zaplanował, tak zrobił. Otworzył firmę Hydrosystem. Świadczy ona usługi w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnych, instalacji C.O., wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania gazowego oraz montażu armatury łazienkowej, a ostatnio poszerzyła swą ofertę o usługi minikoparką.

Jego zapał do pracy, ale i fakt, że lubi to, co robi, sprawiły, że jest jednym z najlepszych instalatorów, co potwierdził, uzyskując tytuł mistrza Polski! – Od kilku lat współpracuję z hurtownią Armatura Kozłowski. Pewnego razu otrzymałem od tej firmy zaproszenie na zawody instalatorów w wymianie pomp firmy Grundfos. Udało mi się zająć drugie miejsce, co skutkowało zakwalifikowaniem się do Mistrzostw Polski Instalatorów – wspomina Łukasz.

Zawody odbyły się w listopadzie ubiegłego roku w Baranowie (okolice Poznania). Wszyscy uczestnicy turnieju rywalizowali przez cały rok w wielu miastach naszego kraju, podobnie jak krotoszynianin. Lokalne zawody, przebiegające w duchu sportowej rywalizacji, wyłoniły dziewięciu finalistów, którzy podjęli walkę na arenie krajowej.

Finał zgromadził nie tylko uczestników wraz z osobami towarzyszącymi, ale również przedstawicieli partnerów biznesowych i licznych pracowników firmy Grundfos. Imprezę rozpoczęło spotkanie, podczas którego wszyscy zgromadzeni mieli okazję w luźnej atmosferze podjąć dyskusję na ważne tematy dotyczące branży instalacyjnej oraz codziennej pracy instalatorów. Później odbyło się losowanie kolejności prezentowania swoich umiejętności. Starcie finałowe polegało na wykonaniu sekwencji wielu czynności serwisowych, które zostały wcześniej dokładnie omówione przez organizatorów. Uczestnicy mieli możliwość przećwiczenia tych czynności na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Zadaniem finalistów była obsługa agregatu do odprowadzania skroplin Conlift oraz wykonanie czynności niezbędnych przed uruchomieniem hydroforu SCALA2.

O wysokich umiejętnościach i zaangażowaniu uczestników świadczyły niewielkie różnice w czasach, w których ukończyli swoje zadania. Nie obyło się również bez zabawnych sytuacji, w końcu praca z wodą pod ciśnieniem może zaskoczyć nawet najlepszych instalatorów i to w najmniej oczekiwanym momencie.

W ostatecznym starciu zmierzyło się dwóch uczestników, w tym właśnie Łukasz Czubak. Ich zadaniem było sprawne i skuteczne zrównoważenie instalacji ogrzewania grzejnikowego i podłogowego w możliwie najkrótszym czasie. Rywalizacja przebiegła w duchu fair play. Po emocjonującej walce zwyciężył Łukasz Czubak, zdobywając tym samym tytuł mistrza Polski instalatorów oraz kwalifikując się do The Grundfos Installer Championship, gdzie będzie reprezentował nasz kraj. Te zawody miały się odbyć 20 marca w Mediolanie podczas największych targów instalacyjnych w Europie. Niestety, sytuacja epidemiczna na świecie pokrzyżowała plany i trzeba było przełożyć turniej. Organizatorzy rywalizacji krajowej nie ukrywają, iż umiejętności krotoszyńskiego instalatora, które pokazał w Baranowie, pozwalają realnie myśleć o zajęciu pierwszego miejsca również we Włoszech.

Łukasz bardzo lubi swoją pracę. Ciągle chce udoskonalać własne umiejętności, aby jego klienci byli zadowoleni z usług, które im świadczy. Nie chce jednak zostawić swoich doświadczeń tylko dla siebie. Swoją wiedzę zamierza przekazywać młodym ludziom, którzy wybrali taki sam zawód. Jego upór i determinacja mogą być dla nich znakomitym przykładem i bodźcem do tego, by dążyli do wyznaczonych przez siebie celów zarówno życiowych, jak i zawodowych.

– Lubię swoją pracę i zawsze staram się wykonywać ją sumiennie i z zaangażowaniem. Dążę do tego, aby rozwijać moją firmę i podnosić swoje kwalifikacje. Praktyki odbywają teraz u mnie uczniowie ze szkoły zawodowej. Staram się przekazać im to, co potrafię i wyuczyć ich na dobrych instalatorów – podsumowuje Ł. Czubak.

(LENA)

FOT. Armatura Kozłowski

YouTube

energy sped
Robstal
Jumbonet
Intermarche
Lesniczowka
Lombard Smok
Phone Spa
Kiki Car Care
Zuziak
Archiwum
APR
BGP
daf-mal
M-Partner
MediaSort
E-paka
Eltom-bud
Pod Szyszkami
Kostka
KUK
Jarmużek