Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

Kolejny finał Pogranicza Kultur za nami !

2019-07-29
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Nasz Patronat
  4. /
  5. Kolejny finał Pogranicza Kultur...
Kolejny finał Pogranicza Kultur za nami !

W sobotę, w pobliżu Starej Kaflarni w Zdunach, odbył się kolejny finał ,,Pogranicza Kultur”. Tradycyjnie dla mieszkańców przygotowano szereg atrakcji. Głównymi organizatorami wydarzenia były Zdunowski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Zdunach.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00 od otwarcia Kiermaszu Rękodzielniczego i Kulinariów Powiatowych. Pojawiły się stoiska z wyrobami rękodzielniczymi oraz ofertą gastronomiczną kół gospodyń wiejskich z powiatu krotoszyńskiego. Na stoiskach znalazły się m. in. przedmioty ze słomki, bibuły, wikliny oraz drewna. Była możliwość wzięcia udziału w warsztatach rękodzielniczych, np. stolarskich, rzeźby w drewnie i garncarskich. Przy stoiskach gastronomicznych odwiedzający posilali się smacznymi, tradycyjnymi daniami regionalnymi. W ramach kulinariów odbył się także konkurs na najsmaczniejszy wypiek, czyli Festiwal Sernika. Patronat honorowy nad nim objął starosta krotoszyński. Ponadto nagrody w konkursie ufundował samorząd powiatu krotoszyńskiego. Na boisku zdunowskiej podstawówki otwarta została specjalna strefa zabaw dla dzieci. Przygotowano dla nich szereg ciekawych atrakcji, np. dmuchane zamki.

Podczas finału Pogranicza Kultur otwarto także teren kaflarni. W pomieszczeniach byłej manufaktury udostępniono wystawę ceramiki, na którą złożyły się prace wykonane podczas tegorocznego – X Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego. Na dziedzińcu zdunowskiej kaflarni dzieci i młodzież miały okazję udział w integracyjnych warsztatach ceramicznych, prowadzonych przez artystów-ceramików. W dalszej części dziedzińca prowadzono pokazowe wypały ceramiki w piecach ziemnych. Natomiast od godz. 16.00 w ramach II Festiwalu Zduństwa otwarty został dla publiczności pokaz budowy pieca kaflowego tradycyjną metodą zduńską. Tegoroczny, jubileuszowy plener stanowił zarazem podsumowanie i zamknięcie dekady, odbywających się warsztatów dla ceramików, ponieważ dzięki staraniom zdunowskich samorządowców, obiekt kaflarni przejdzie gruntowną zmianę i w związku z tym, rozpoczną się tam niedługo prace remontowe.

Finał Pogranicza Kultur to także występy na scenie plenerowej. Pierwszy zaprezentował się Folklor Błonie. To grupa, którą tworzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krotoszynie. Następnie wystąpił zespół kabaretowy Ale babki? z Rozdrażewa. Po porcji dobrego humoru, publiczność do tańca zaprosili Krotoszanie. Po pokazie nastąpił czas na refleksyjne piosenki w wykonaniu duetu Próba Czasu przez Stanisława Szelągowskiego (gitara) i Dorotę Marszałek (wokal). Żywiołową góralską nutę zaprezentowała kapela ze Szczyrku – Góralska Hora.  Całość finału Pogranicza Kultur  podsumował występ gwiazdy wieczoru, którą była formacja Kabaret Zachodni.

(NOVUS)

Sorry, there are no polls available at the moment.
Eltom-bud
KUK
Transmed24
Robstal
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek