Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Mistrzostwa świata w Krotoszynie już za rok!

2019-08-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Sport
  4. /
  5. Mistrzostwa świata w Krotoszynie...
Mistrzostwa świata w Krotoszynie już za rok!
Media sort baner w tekstach

Przed kilkoma dniami w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie odbyła się konferencja prasowa, na której oficjalnie ogłoszono, że w przyszłym roku w naszym mieście zostaną zorganizowane Mistrzostwa Świata w Sumo.

 

– Od wielu lat w Krotoszynie ta dyscyplina się rozwija. Ma ponad 15-letni, bogaty dorobek. Przez wielu ludzi, często z zewnątrz, nasze miasto nazywane jest Polską stolicą sumo. To wielka szansa na sukces nie tylko w wymiarze sportowym, ale także wizerunkowym – podkreślił burmistrz Franciszek Marszałek.

Dariusz Rozum, prezydent Europejskiej Federacji Sumo i prezes Polskiego Związku Sumo, oficjalnie już potwierdził, że zapadła decyzja, iż w 2020 roku, w dniach 5-6 września, w Krotoszynie odbędą się mistrzostwa świata, o co przez wiele lat zabiegano. – Informację na ten temat zamieszczono już na stronie Światowej Federacji Sumo. Pokonaliśmy w głosowaniu Egipt stosunkiem głosów 16 do 13, mając też poparcie prezesa federacji. Pamiętam 2016 rok, kiedy odbywały się w naszym mieście mistrzostwa Europy. Powiedziałem wtedy, że zrobię wszystko, aby także mistrzostwa świata udało się tutaj zorganizować. To będzie największe wydarzenie sportowe w przyszłym roku. Przyjedzie około 500 zawodników z różnych krajów. Będzie trzeba zorganizować dla nich całą bazę hotelową – powiedział D. Rozum.

Szef PZS zaznaczył, że we współpracy z władzami gminy Krotoszyn zrobi wszystko, by organizacja MŚ była na bardzo wysokim poziomie. To wydarzenie będzie również okazją do promocji naszego miasta na szeroką skalę, ponieważ na imprezie pojawią się media ogólnopolskie, w tym telewizja.

Jeśli chodzi o koszty, to budżet na organizację zawodów jest planowany wstępnie na 500 tys. zł. 40 procent (200 tys. zł) ma pokryć gmina, 100-120 tys. dołoży Ministerstwo Sportu. Będą także podejmowane działania w celu zdobycia środków w powiecie oraz w urzędzie marszałkowskim.

– Chcemy, aby mistrzostwa świata na długo zapadły w pamięć nie tylko naszym mieszkańcom, ale przede wszystkim gościom. Jest propozycja ogłoszenia konkursu na maskotkę MŚ. Poddamy ten pomysł w szkołach – dodał D. Rozum.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

YouTube

energy sped
Jumbonet
M-Partner
Zuziak
APR
daf-mal
Lombard Smok
Phone Spa
Intermarche
Archiwum
BGP
MediaSort
Lesniczowka
Kiki Car Care
Eltom-bud
Kostka
KUK
Jarmużek
Pod Szyszkami
Robstal