Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Młodzi kucharze z Gorzowa mistrzami Polski w dziczyźnie!

2021-09-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Młodzi kucharze z Gorzowa...
Młodzi kucharze z Gorzowa mistrzami Polski w dziczyźnie!
webTax

Znamy nazwiska aktualnych kulinarnych mistrzów Polski w przyrządzaniu dziczyzny! Zostali nimi Michał Filipczuk i Marcin Klóska, zaledwie 19-letni kucharze z restauracji Pocztowa 13 w Gorzowie Wlkp.

 

Jako konkursowe dania drugiej edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie – Memoriału Mariana Tarnawskiego, organizowanych przez rodzinną firmę Las-Kalisz z Tomnic k. Krotoszyna, zaserwowali consommeé z królika w towarzystwie pieroga ruskiego, z esencją zupy ogórkowej w postaci żelka oraz krokietem z mięsa króliczego z dodatkiem musztardy francuskiej. Popisowym daniem głównym był natomiast stek z łopatki jelenia w kruszonce rozmarynowej, sos demi-glace, purée oraz mus z buraka z warzywami i pyza ziemniaczana z suszoną śliwką. Czyż opisy tych potraw nie pobudzają kubków smakowych?

Konkurs odbył się 9 września w Ilonn Hotelu w Poznaniu. Wydarzenie jako jedna z niewielu tego typu imprez było w całości transmitowane na żywo (przeszło siedmiogodzinna retransmisja jest dostępna na fanpage’ach mistrzostwadziczyzna oraz HoReCaLasKalisz na Facebooku – wkrótce co ciekawsze fragmenty zostaną wycięte i udostępnione niezależnie). W roli konferansjerów występowali znany szef kuchni i ambasador marki HoReCa Las-Kalisz Adam Chrząstowski oraz doskonale kojarzony przez krotoszynian Tobiasz Narożniak, współorganizator cyklicznego LOGinLAB-u (pierwszy raz w roli prowadzącego imprezę kulinarną sprawdził się doskonale).

Zmagania sześciu dwuosobowych zespołów zawodowych kucharzy oceniało profesjonalne jury, na którego czele stał charyzmatyczny Kurt Scheller, z obowiązkowym beretem na głowie. To kulinarny perfekcjonista. Podczas oceny konkursowych dań zwracał uwagę na najdrobniejsze detale – zbyt słabo lub za mocno wysmażone mięso, dodatki niepasujące do kompozycji potrawy, przesadzona ilość lub niewłaściwe przyprawy, zbyt dużo wina czy niewłaściwa proporcja składników na talerzu.

Rywalizacja była jednak wyrównana, a różnice przyznanych punktów niewielkie. Warto przy tym odnotować, że drużyna Pocztowej 13 wysunęła się na prowadzenie mimo ujemnych not, przyznanych za przekroczenie wyznaczonego czasu 120 minut. Chwila dłużej i talerze z daniem głównym na komisyjny stół trafiłyby puste! Dodajmy, że był to pierwszy konkurs takiej rangi, w którym starowali obaj młodzieńcy.

Jak zdradzają świeżo upieczeni mistrzowie, na ich niespodziewany sukces wpłynął przede wszystkim intensywny trening. Od kiedy dowiedzieli się o przejściu pierwszego etapu kwalifikacji, przez niespełna miesiąc swoje potrawy w konkursowym reżimie przyrządzali aż siedmiokrotnie, nieustannie dopracowywali ponadto mise en place – w pewnym uproszczeniu, przygotowanie stanowiska do pracy oraz serwisu. Nieocenione okazało się ponadto wsparcie instruktorskie doświadczonych szefów kuchni, Bartłomieja Pawlikowskiego i Borysa Sikorskiego.

Na drugim miejscu uplasowali się Łukasz Boreczek i Angelika Klimek, reprezentujący hotel i restaurację Piano w Lublinie. Ostatnią pozycję na podium zajęli zaś Wielkopolanie – Waldemar Kaniewski i Bartosz Zajdel z Loftu w Gostyniu. W menu tego lokalu już można znaleźć carpaccio z jelenia, a jesienią kartę dań mają uzupełnić kolejne potrawy z dziczyzny. Nie wypada chyba nie zaplanować wizyty w gostyńskiej restauracji.

(RED)

FOT. Karol Mikołajczyk/Las-Kalisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

szesnaście − pięć =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE