Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Powstaje Katalog Pieśni Krotoszyńskich

2022-08-02
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Powstaje Katalog Pieśni Krotoszyńskich
Powstaje Katalog Pieśni Krotoszyńskich
Laguna buty

W lipcu Fundacja Korba rozpoczęła prace związane z wydaniem Katalogu Pieśni Krotoszyńskich. Projekt ma na celu ocalenie od zapomnienia ginącej tradycji ustnej.

 

Głównym założeniem projektu jest stworzenie archiwum tradycyjnych pieśni z powiatu krotoszyńskiego w formie strony internetowej. Będzie ona zbiorem pieśni ludowych, śpiewanych solo i zespołowo, a capella i z towarzyszeniem instrumentów podczas różnych świąt i zwyczajów w roku obrzędowym. Na stronie znajdą się nagrania audio i wideo, zapisy nutowe, zdjęcia oraz teksty piosenek w języku polskim i w tłumaczeniu na język angielski, a także opisy śpiewaków, zespołów czy opisy etnograficzne, odnoszące się do lokalizacji.

Projekt zakłada również pracę z lokalną młodzieżą, dziećmi i osobami dorosłymi. Realizowany będzie cykl warsztatów w trzech miejscowościach – w Krotoszynie, w Zdunach i w Rozdrażewie, a wszystko to we współpracy z miejscowymi ośrodkami kultury, muzeami i bibliotekami. Zajęcia prowadzone będą przez śpiewaczkę zespołu ludowego – Malwinę Paszek.

Krotoszyn posiada wyjątkową tradycję. Repertuar wiejski występuje bowiem w mieście w niezmienionej formie. Jedność repertuaru folklorystycznego wsi i miasta wymaga szczególnej uwagi. Pieśni krotoszyńskie badane były przez wielu etnomuzykologów już od lat 40. XX wieku.

Aktualne informacje związane z katalogiem, jak i działalnością Fundacji Korba można znaleźć na jej stronie internetowej, a także na Facebooku i Instagramie.

Projekt współfinansowany jest ze środków samorządu województwa wielkopolskiego.

OPRAC. (LENA)

 

FOT. Fundacja Korba

YouTube

Archiwum
BGP
Dietetyk Kaźmierczak
ZAKOCHANY W DREWNIE
EDI
JARANET A
TK DACHY
IGLOO
JARANET b
Jarmużek
Zajączek
Eltom-bud
MATYLA
INNOWACYJNE FINANSE
BETA
IMPULS ZDUNY
BHP RABENDA