Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Przyszłe pielęgniarki będą mogły studiować w Krotoszynie

2022-08-03
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Przyszłe pielęgniarki będą mogły...
Przyszłe pielęgniarki będą mogły studiować w Krotoszynie
TRANS-MED

2 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie, a także w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Miliczu odbyły się wideokonferencje, w trakcie których omówiono możliwości kształcenia studentów na kierunku pielęgniarstwa w Krotoszynie.

 

Akademia Kaliska stworzy możliwość ukończenia studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwa w Krotoszynie. O tej uczelni podczas niedawnej sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego opowiedział zastępca kanclerza i dyrektor administracyjny Akademii Kaliskiej im. Stanisława Wojciechowskiego – Łukasz Mikołajczyk. Akademia ma cztery wydziały – Wydział Politechniczny, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Wydział Medyczno-Społeczno-Techniczny we Wrześni. Rektorem placówki jest prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, lekarz pediatra, a także były minister zdrowia.

Możliwość kształcenia studentów w Krotoszynie ma przyczynić się do tego, aby wspomniana uczelnia stała się w przyszłości Uniwersytetem Kaliskim, jak również by Wydział Nauk o Zdrowiu wzbogacił się o kierunek lekarski.

We wtorkowej wideokonferencji uczestniczyli starosta krotoszyński Stanisław Szczotka, starosta milicki Sławomir Strzelecki oraz wicestarosta powiatu krotoszyńskiego Paweł Radojewski. Możliwość odbycia studiów licencjackich w Krotoszynie jest bowiem efektem wypracowanego porozumienia między dwoma powiatami i uczelnią.

– Być może w przyszłości uda się w Krotoszynie stworzyć filię Akademii Kaliskiej. Na chwilę obecną cieszymy się, że Akademia Kaliska w porozumieniu z Akademią Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie przejmie studentów, którzy rozpoczęli już swoją naukę w Krotoszynie. W innym przypadku musieliby kończyć studia w Gnieźnie albo przerwać je na danym etapie. Bardzo się cieszymy, że to nie zostało zaprzepaszczone. Studenci przejęci przez Akademię Kaliską oraz nowi będą musieli studiować nieco dłużej. Studia licencjackie obejmować bowiem będą siedem semestrów. Kształcenie na kierunku pielęgniarskim daje nie tylko możliwość spełnienia zawodowego, ale również satysfakcjonuje finansowo i pozwoli utrzymać rodzinę. Warto wspomnieć, że pensje pielęgniarek znacząco zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat – powiedział starosta Szczotka.

– Kiedy w 1990 roku rozpoczynałem swoją pracę zawodową, to w tym samym roku do liceum, w którym pracowałem, przyszedł ostatni rocznik liceum medycznego. Wiele z tych osób pracuje od dawna w szpitalach. Utworzenie tego kierunku jest bardzo ważne. Przez lata nie było możliwości kształcenia się w okolicy. Ze swojej strony mogę zadeklarować, że Milickie Centrum Medyczne będzie te działania wspierało, studenci będą przyjmowani na staże. Wzorem starosty krotoszyńskiego i Rady Powiatu Krotoszyńskiego spróbujemy również stworzyć program stypendialny dla studentów – dopowiedział starosta milicki S. Strzelecki.

(LENA)

YouTube

Archiwum
BGP
Dietetyk Kaźmierczak
ZAKOCHANY W DREWNIE
EDI
JARANET A
TK DACHY
IGLOO
JARANET b
Jarmużek
Zajączek
Eltom-bud
MATYLA
INNOWACYJNE FINANSE
BETA
IMPULS ZDUNY
BHP RABENDA