Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ADOMIX

Przyszli lekarze otrzymają stypendium

2022-05-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Samorząd
  4. /
  5. Przyszli lekarze otrzymają stypendium
Przyszli lekarze otrzymają stypendium
BAS

Podczas niedawnej sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego przyjęto uchwałę w sprawie Stypendium Starosty Krotoszyńskiego dla studentów kształcących się na kierunkach lekarskich.

 

Przyjęta uchwała zawiera także regulamin przyznawania Stypendium Starosty Krotoszyńskiego dla studentów kształcących się na kierunkach lekarskich. Będą o nie mogli ubiegać się studenci kształcący się na kierunku lekarskim na IV, V lub VI roku studiów. Osoby ubiegające się o pomoc nie mogą korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów, z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, nie mogą powtarzać roku, na który ubiegają się o pomoc, a ich średnia za poprzedni nie może wynosić mniej niż 3,75. Warunkiem przyznania stypendium jest też zawarcie umowy, w której student zobowiąże się do podjęcia pracy w SPZOZ w Krotoszynie co najmniej na czas adekwatny do okresu pobierania stypendium. Maksymalna kwota pomocy finansowej wyniesie 2000 złotych.

– Już na komisji wyraziłem swoją radość z tego, że mamy wreszcie tę uchwałę, choć szkoda, że nastąpiło to tak późno – komentował sprawę radny Dariusz Rozum. – Mam nadzieję, że przyjmie się ona i w przyszłości będziemy mogli porozmawiać o obniżeniu pułapu korzystania z tej uchwały, być może już od drugiego roku studiów. Wszystko się okaże, jak to zafunkcjonuje. Uchwała ta była konieczna. Nie jest to tylko kwestia samego zabezpieczenia odpowiednich kierunków lekarskich w naszym szpitalu, ale przede wszystkim polepszenie zarządzania jednostką SPZOZ w Krotoszynie. Wiemy, jak to w przeszłości wyglądało. Zdarzały się sytuacje, kiedy to dyrekcja była „terroryzowana” przez personel. Mam więc głęboką nadzieję, że my, jako samorząd, pomożemy tą uchwałą przede wszystkim w przyszłości.

Z kolei radny Jacek Zawodny podziękował inicjatorom i pomysłodawcom stworzenia takiego stypendium. – Bardzo się cieszę, że mimo upływu czasu, bo dość długo to trwało, w końcu udało się doprowadzić tę sprawę do finału. To bardzo cenne i potrzebne na terenie powiatu krotoszyńskiego, tym bardziej że za chwilę będziemy otwierać szpital (nastąpiło to 13 maja – przyp. red.), a kadry medyczne, jak dobrze wiemy, są bardzo potrzebne, gdyż jest duży deficyt. Inicjatywa jest więc godna pochwały. Warto inicjować takie pomysły, aby młodzi ludzie chcieli pracować na terenie powiatu krotoszyńskiego. Cieszę się, że jako Rada Powiatu Krotoszyńskiego tworzymy takie podstawy i dofinansowujemy ich studia, żeby mogli na terenie powiatu pracować – stwierdził J. Zawodny.

Radny Hieronim Marszałek zapytał, czy kwestia stypendiów cieszy się już zainteresowaniem i podkreślił, iż projekt ten powinien być promowany. Radny Marcin Leśniak zasugerował natomiast, by rozszerzyć prowadzenie naboru studentów, ponieważ – jak stwierdził – strony internetowej powiatu studenci raczej nie śledzą z dnia na dzień. – Stąd moja prośba, aby wystąpić do wszystkich uniwersytetów medycznych z taką informacją i próbować dotrzeć do studentów nieco inaczej. Zastosowanie takiej urzędowej formy ogłoszenia może nie wystarczyć – oznajmił.

Waldemar Wronecki, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, wyjaśnił, że gdy uchwała wejdzie w życie, to starostwo zajmie się szeroko rozumianą promocją. – Wszystkim nam zależy na tym, aby rozpowszechnić ten materiał i aby ta uchwała nie trafiła do szuflady – podkreślił W. Wronecki. Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.

(LENA)

YouTube

Archiwum
VADEMECUM
BGP
Dietetyk Kaźmierczak
JARANET A
JARANET b
Bubble Painter
IMPULS ZDUNY
ZAKOCHANY W DREWNIE
BHP RABENDA
PROFAL
MATYLA
Eltom-bud
TK DACHY
Jarmużek
INNOWACYJNE FINANSE
LAGUNA
BETA
IGLOO
Oring
KLIMA-PARTNER
Zajączek
Pro-Home4You