Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Pod Szyszkami Krotoszyn
Pod Szyszkami Koźmin

Święto Patrona w Super Jedynce

2022-10-03
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Święto Patrona w Super...
Święto Patrona w Super Jedynce
IMPULS ZDUNY - Menu świąteczne

30 września był dniem szczególnym dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. Zorganizowano bowiem wyjątkową uroczystość z okazji Święta Patrona.

 

Koźmińska Jedynka od wielu lat dba o to by dzień patrona był wyjątkowym, indywidualnym świętem szkoły. Tak było również tym razem. Dyrektor placówki, Jacek Zawodny, wespół z gronem pedagogicznym dokładają wszelkich starań, by wydarzenia sprzed lat były wiecznie żywe w pamięci uczniowskiej społeczności.

Obchody Święta Patrona rozpoczęły się od Mszy świętej w Kościele pw. Świętego Wawrzyńca. Potem wszyscy udali się przed szkołę, gdzie wciągnięto flagę na maszt i odśpiewano hymn państwowy. Dyrektor Jedynki zaprezentował też niedawno powstały zielony skwer pamięci historii.

Na uroczystość przybyły władze samorządowe oraz przyjaciele placówki. Nie zabrakło oczywiście rodziców. Uczniowie przedstawili wspaniały program artystyczny. Swoje pierwsze kroki „na scenie” postawili też najmłodsi, dla których ten dzień był jeszcze bardziej szczególny, ponieważ zostali pasowani na pierwszoklasistów.

Przypomnijmy, że szkoła nosi imię Strajku Dzieci Koźmińskich, na pamiątkę wydarzeń z lat 1906/1907, kiedy to uczniowie wykazali się ogromną odwagą, stając w obronie ojczystej mowy, strajkując przeciwko nauczaniu w języku niemieckim. By uczcić te niezwykłe wydarzenia i zapisać je trwale w pamięci koźminian, postanowiono nadać szkole imię upamiętniające tę historię. Nazwa została nadana na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców w 2002 roku. Szkoła ma także swój własny hymn oraz sztandar nawiązujący do wspomnianego strajku.

Każdy uczeń koźmińskiej Jedynki doskonale wie, co się działo w latach 1906-1907, dzięki czemu świadomie uczestniczy w upamiętnieniu tych wydarzeń. By przybliżyć najmłodszym historię strajku dzieci koźmińskich, kilka dni przed uroczystością przygotowano specjalne lekcje w izbie pamięci, czyli sali, w której zgromadzono pamiątki związane z uczestnikami strajku.

Jak co roku zorganizowano też konkurs wiedzy dotyczący patrona, by dodatkowo zachęcić uczniów do utrwalenia tych wiadomości. Wzięło w nim udział 67 dzieci. Najmłodsi uczestniczyli w konkursie plastycznym. Uroczyste wręczenie laureatom nagród odbyło się podczas piątkowego apelu. Nagrodzono również trzech absolwentów placówki, którzy w ubiegłym roku szkolnym osiągnęli wybitne wyniki w nauce.

Koźmińska Jedynka to nowoczesna szkoła, znakomicie wyposażona w pomoce dydaktyczne, która kultywuje tradycję i historię. – Święto Patrona Szkoły to ważny moment w historii placówki i gminy Koźmin Wielkopolski. Chcemy godnie czcić pamięć naszych lokalnych Bohaterów. Podczas uroczystości oficjalnie zaprezentowaliśmy stworzony przy szkole zielony skwer pamięci historii. Chcemy, by było zielono i kolorowo, ale również historycznie i ekologicznie. Sadzimy zieleń wokół szkoły dla kolejnych pokoleń. Ma to być żywy pomnik historii placówki, która w 2020 roku obchodziła 150-lecie istnienia – podsumowuje Jacek Zawodny, dyrektor koźmińskiej Jedynki.

(lt)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziesięć + 13 =

YouTube

Agencja Reklamowa GL
DAP TRANS
MRÓWKA - KROTOSZYN
Motosdodoła
INNOWACYJNE FINANSE
ZAKOCHANY W DREWNIE
IMPULS ZDUNY
EDI
Dietetyk Kaźmierczak
Jarmużek
Zajączek
MATYLA
BHP RABENDA
TK DACHY
BGP
Agencja Reklamowa GL