Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Trzem osobom postawiono zarzuty

2020-10-16
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Na sygnale
  4. /
  5. Trzem osobom postawiono zarzuty
Trzem osobom postawiono zarzuty
Najfinanse text

W tym tygodniu, na wniosek prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali trzy osoby z Krotoszyna – dwóch urzędników i jednego przedsiębiorcę. Sprawa dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty.

 

Zatrzymani w sprawie żądania i przyjmowania korzyści majątkowych to dwie osoby pełniące funkcje publiczne oraz jeden przedsiębiorca. Wszyscy usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym. Na wniosek prokuratora dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane, a wcześniej zabezpieczono niezbędną dokumentację przetargową.

– Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przestawił dwóm urzędnikom zarzuty żądania oraz przyjmowania korzyści majątkowych w łącznej wysokości 162 tysięcy złotych jednemu z nich oraz łącznej wysokości 130 tysięcy złotych drugiemu, w zamian za korzystne dla przedsiębiorcy rozstrzyganie przetargów, kwalifikowane z art. 228 par. 3 Kodeksu karnego oraz 228 par. 4 Kodeksu karnego. Natomiast zatrzymany przedsiębiorca usłyszał zarzuty wręczenia korzyści majątkowych urzędnikom kwalifikowane z art. 229 par. 1 k. k. – informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Zatrzymanym grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Wobec urzędników prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania z uwagi na konieczność zabezpieczenia toku postępowania. Sędzia podzielił argumentację prokuratora. Wobec trzeciego podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 30 tysięcy złotych, dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju.

Podejrzewani o korupcję urzędnicy to osoby pełniące funkcje publiczne w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Krotoszynie. Śledztwo w tej sprawie trwa od kwietnia 2020 roku. W jego toku prokurator ustalił, iż dwie osoby żądały i przyjmowały korzyści majątkowe w zamian za korzystne dla wybranych przedsiębiorców rozstrzyganie przetargów na prace budowlano-remontowe budynków zarządzanych przez PGKiM. Urzędnicy żądali od przedsiębiorców kwot w wysokości 10 procent wartości kontraktu. Wedle informacji podanych przez prokuraturę proceder ten trwał od kwietnia 2017 roku.

(LENA)

YouTube

Pałac w Orli
MediaSort
energy sped
BGP
Jumbonet
Robstal
Intermarche
daf-mal
Lombard Smok
M-Partner
Kiki Car Care
Zuziak
APR
Archiwum
Active Zone
Kostka
KUK
Eltom-bud
Pod Szyszkami
Jarmużek