Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
HANDLOWIEC GLK
DAF-MAL

UWAGA! Oszuści nie próżnują!

2020-05-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Na sygnale
  4. /
  5. UWAGA! Oszuści nie próżnują!
UWAGA! Oszuści nie próżnują!
GetFree

Jak informuje policja, w ciągu siedmiu dni przestępcy oszukali w całym województwie dziesięć osób i wyłudzili od nich prawie pół miliona złotych. Poszkodowani to w większości seniorzy.

 

Oszukane osoby podawały swoje loginy do kont i kody dostępu. Legenda, którą wymyślili przestępcy, opiera się na fałszywej informacji o hakerskim ataku na konta prywatnych osób. Policja apeluje do seniorów, by nikomu nie podawać danych do swojego konta, a do ich rodzin o to, by rozmawiać o problemie oszustw ze swoimi bliskimi.

Od 12 do 19 maja na terenie województwa doszło do 10 przestępstw polegających na wyłudzaniu kodów dostępowych do kont bankowych. Przestępcy, podając się za policjanta, dzwonią do ofiary i informują o ataku hakerskim na bank, w którym poszkodowany przechowuje pieniądze. W wyniku manipulacyjnej rozmowy ofiara przekazuje loginy do kont i smsy dostępowe. Jedna z ofiar został oszukana również metodą na policjanta, przekazując pieniądze dla bliskiej osoby, która rzekomo miała wypadek drogowy.

– 12 maja 32-latka z Jarocina straciła 10 tys. zł, dzień później 72-latek z Kalisza przelał oszustom 88 tys. zł. Potem 53-latka z Konina straciła 38 tys. zł, a następnie ofiarami oszustów padły trzy kolejne osoby – 66-letnia mieszkanka Ostrowa Wlkp. straciła 80 tys. zł, 67-letnia mieszkanka Kępna – 30 tys. zł., 84-letnia mieszkanka Jarocina – 20 tys. zł. W poniedziałek, 18 maja, doszło do kolejnych tego typu przestępstw – w Kaliszu, Obornikach i Jarocinie na łączną kwotę 52 tys. zł. Następnego dnia 73-letni mężczyzna z Ostrowa Wlkp. został oszukany na 120 tys. zł. Wszyscy padli ofiarą oszustów podających legendę o ataku na konta bankowe – informuje Piotr Szczepaniak, oficer prasowy KPP w Krotoszynie.

Policjanci wciąż przypominają, aby zachować rozsądek. Ofiarami takich przestępstw zazwyczaj są osoby starsze. Dlatego ostrzegajmy bliskich czy samotnie mieszkających sąsiadów, a być może uchronimy ich od takich oszustw.

– Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom o tym policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego, na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach – objaśnia P. Szczepaniak. – Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać tę sytuację. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji, nawet jeżeli telefon od rzekomego wnuczka nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwrócić do nas o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze, podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników – dodaje funkcjonariusz.

OPRAC. (ANKA)

ŹRÓDŁO: KPP Krotoszyn

YouTube

Archiwum
BGP
IMPULS ZDUNY
IGLOO
Biblioteka Zduny
Oring
Linkiewicz
Eltom-bud
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
OFFICIUM
Pałac w Orli
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
OLD-BRICK.PL
MATYLA
MAZZONI
KIKICARCARE
LAGUNA
BETA
Maśniak
Zajączek
GLK