Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Wicepremier z wizytą w parku wiatrowym

2020-07-31
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Wicepremier z wizytą w...
Wicepremier z wizytą w parku wiatrowym
Leśniczówka w tekscie

29 lipca Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, gościła na farmie wiatrowej niedaleko Koźmina Wlkp. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Maciej Braborski wraz z delegacją koźmińskiego samorządu.

 

Organizatorem wizyty było Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. J. Emilewicz zwiedziła park wiatrowy Koźmin – Jarocin, prowadzony przez firmę wpd. To jedna z większych farm wiatrowych w Wielkopolsce. Wicepremier rozmawiała z Agnieszką Pląską, prezes firmy wpd, a także burmistrzem Koźmina Wlkp. o tym, jak wyglądał proces realizowania tej inwestycji i jaki jest jej odbiór społeczny. Prezes wpd podkreślała przychylność i dobrą współpracę koźmińskiego samorządu z inwestorem.

Potem J. Emilewicz wjechała na szczyt ponad stumetrowej turbiny wiatrowej i… zjechała z niej po linie służącej do ewakuacji. Następnym punktem wizyty była konferencja prasowa, na której minister rozwoju zapowiedziała, że do końca roku powinny zakończyć się prace nad nowelizacją tzw. ustawy odległościowej z 2016 roku, ograniczającej rozwój energetyki wiatrowej.

Jak stwierdziła, dostarczanie czystej, taniej energii do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych to świadomy wybór i kierunek działania obecnego rządu. Zmian w przepisach nie można dokonywać pośpiesznie i powinny odbywać się przy szerokich konsultacjach społecznych i analizach eksperckich.

Z kolei burmistrz Bratborski mówił o korzystnych i niekorzystnych aspektach funkcjonowania farm wiatrowych w lokalnych społecznościach, opierając się na kilkuletnim doświadczeniu gminy Koźmin Wlkp. Zwracając uwagę na plusy, wspomniał o budowie dróg dojazdowych do wiatraków, z których korzystają również rolnicy, a także o wpływach dla rolników z tytułu najmu gruntów pod elektrownie wiatrowe. Ceną, jaką lokalne społeczności płacą za rozwój energetyki wiatrowej, są natomiast zakłócenia krajobrazu oraz zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego, ograniczające rozwój innych gałęzi przemysłu. Włodarz Koźmina Wlkp. wyraził też nadzieję, że zostaną wprowadzone korzystniejsze dla samorządów zapisy w kwestii opodatkowania elektrowni wiatrowych.

OPRAC. (ANKA)

FOT. Agnieszka Flejsierowicz, UMiG

YouTube

energy sped
Robstal
Jumbonet
Intermarche
Lesniczowka
Lombard Smok
Phone Spa
Kiki Car Care
Archiwum
Zuziak
APR
daf-mal
BGP
M-Partner
MediaSort
E-paka
Eltom-bud
Pod Szyszkami
Kostka
KUK
Jarmużek