Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Pod Szyszkami Krotoszyn
Pod Szyszkami Koźmin

Wyremontowany budynek robi wrażenie

2022-11-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Wyremontowany budynek robi wrażenie
Wyremontowany budynek robi wrażenie
BETA 2022

Zakończył się generalny remont zabytkowej willi przy ul. Boreckiej 23 w Koźminie Wlkp. Obiekt będzie teraz służył jako siedziba koźmińskiej Rady Miejskiej, a także Urzędu Stanu Cywilnego, Biura Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych oraz archiwum urzędu.

 

Prace modernizacyjne w obiekcie trwały od czerwca 2021 roku. Przeprowadzono bardzo gruntowny remont, wymieniono instalację wodną, kanalizacyjną oraz elektryczną. W budynku zamontowano windę, by z łatwością mogły korzystać z niego osoby niepełnosprawne. Wnętrze jest bardzo przestronne i nowoczesne, natomiast na zewnątrz zachowano wszystkie walory willi sprzed ponad 100 lat.

Zrewitalizowano również zieleń wokół obiektu w ramach projektu „Koźmin zielony i kwitnący. Rewitalizacja zieleni miejskiej”, realizowanego ze środków z funduszu rządowego „Polski Ład”.

Zadanie kosztowało prawie 3,5 mln zł, z czego 2,5 mln gmina pozyskała z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w ramach pożyczki Jessica 2, a wszystko w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

 

Atrakcyjna sala ślubów

Z pewnością dużym zainteresowaniem cieszyć się będzie sala ślubów, urządzona w nowoczesnym stylu z bezpośrednim wyjściem na schody i ogród. Dotychczas śluby cywilne odbywały się w zaaranżowanej do tego celu sali sesyjnej w koźmińskim magistracie na rynku. Wiązało się to z przestawianiem stołów i przystosowywaniem tego miejsca dla przyszłych małżeństw i ich gości.

W bieżącym roku w koźmińskim urzędzie udzielono 23 śluby cywilne, z czego aż osiem odbyło się poza lokalem.

 

Sala obrad Rady Miejskiej

Niewątpliwie większą wygodę zyskają też radni podczas posiedzeń komisji stałych czy sesji rady miejskiej. Najbliższa sesja – 23 listopada – odbędzie się właśnie tam.

W nowym miejscu mieszkańcy miasta i gminy złożą wniosek o wydanie dowodu i zarejestrują nowo narodzonych obywateli. Do tej pory Urząd Stanu Cywilnego mieścił się w dwóch ciasnych pomieszczeniach w budynku koźmińskiego magistratu.

 

Historia obiektu

Budynek pochodzi z XIX wieku, był dawną siedzibą władz powiatu koźmińskiego i internatu miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Wybudowano go w latach 1892-1893 na potrzeby władz powiatu koźmińskiego, który istniał od 1887 r.

W 1932 r. po likwidacji powiatu koźmińskiego willa służyła jako mieszkania. Zamieszkał tam m.in. dyrektor koźmińskiego szpitala. W latach 1955-1989 r. mieściły się tam internat męski, mieszkania dla dyrektora i nauczycieli, biblioteka szkolna i sala komputerowa LO.

Kilkanaście lat temu budynek został wystawiony na sprzedaż przez Starostwo Powiatowe w Krotoszynie. Władze Koźmina Wlkp. zdecydowały się na jego zakup. Od 2010 r. jest więc własnością gminy Koźmin Wlkp. Głównym celem zakupu obiektu było pozostawienie go w rękach samorządu i niedopuszczenie do przejęcia przez prywatnego inwestora. Budynek zakupiono za 850 tys. zł a jego wartość rynkowa szacowana była wtedy na ponad 1 mln zł.

(LT)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 2 =

YouTube

Agencja Reklamowa GL
DAP TRANS
MRÓWKA - KROTOSZYN
Motosdodoła
INNOWACYJNE FINANSE
ZAKOCHANY W DREWNIE
IMPULS ZDUNY
EDI
Dietetyk Kaźmierczak
Jarmużek
Zajączek
MATYLA
BHP RABENDA
TK DACHY
BGP
Agencja Reklamowa GL