Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Wojno
CZWOJDA

Wystartowały Młodzieżowe Misje Gospodarcze

2021-03-04
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Edukacja
  4. /
  5. Wystartowały Młodzieżowe Misje Gospodarcze
Wystartowały Młodzieżowe Misje Gospodarcze
Vidia film tekst

Trzecia edycja Młodzieżowych Misji Gospodarczych realizowana jest przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, we współpracy z Wielkopolskim Klastrem Lotniczym. Tym razem odbywa się pod hasłem „Scenariusze przyszłości rozwoju przemysłu lotniczego w subregionie kaliskim”.

 

 

Tegoroczna misja ma na celu promocję branży lotniczej w subregionie jako dobrego miejsca przyszłości zawodowej oraz rozwijanie kompetencji przyszłości u młodzieży.

Czym są zatem Młodzieżowe Misje Gospodarcze? To innowacyjny projekt, w ramach którego dziewięć zespołów, składających się z uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów Akademii Kaliskiej, dzięki współpracy z firmami z branży lotniczej, zaprojektuje scenariusze przyszłości dla lotnictwa, zakładów produkcyjnych oraz pracowników. Dodatkowo młodzież współpracować będzie z ośrodkami zajmującymi się planowaniem przyszłości i trendami. Jedną ze szkół zaangażowanych w projekt jest ZSP nr 3 w Krotoszynie.

– Przygotowanie scenariuszy pozwoli uświadomić uczniom trendy, niepewności związane z przyszłością rozwoju branży lotniczej, a także zaplanować dla niej możliwe drogi postępowania. Firmom natomiast pozwoli na poznanie perspektywy uczniów w zakresie przyszłości ich branży – wyjaśniła Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu. Temat przyszłości i trendów jest obecnie niezwykle aktualny, biorąc pod uwagę chociażby zmiany, jakie w gospodarce, działalności firm i funkcjonowaniu ludzi poczyniła pandemia.

Dzięki aktywnemu udziałowi w Młodzieżowych Misjach Gospodarczych młodzież ma szansę sprawdzić się w wyzwaniach, rozwinąć kompetencje przyszłości i realnie zaplanować dalszą ścieżkę edukacyjną i zawodową.

Misje zainaugurowano 1 marca podczas spotkania online, w którym wzięli udział również goście: Paulina Stochniałek – członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Dorota Kinal – dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

– Pierwszy marca to ustanowiony przez organizację Humanity+ Dzień Przyszłości”, zatem to idealny czas, żeby celebrować to, co nas czeka, do czego dążymy, co chcemy zmieniać. To wyjątkowy czas, aby skupiać w tym dniu takie wydarzenia jak inauguracja Młodzieżowych Misji Gospodarczych, które są pierwszym krokiem w kreowaniu naszej lokalnej przyszłości – stwierdziła P. Stochniałek.

– Młodzieżowe Misje Gospodarcze to forma innowacyjnego doradztwa zawodowego, wychodzącego poza ramy szkolne, poza ramy systemu edukacji. To działanie, w którym dajemy młodym osobom możliwość sprawdzenia się i uczenia podczas rozwiązywania konkretnych zadań, uczymy krytycznego myślenia, podejmowania decyzji, odpowiedzialności za pracę oraz współpracy w zespole – tłumaczyła D. Kinal.

Do udziału w projekcie zgłosiło się w tej edycji aż 63 uczestników, którzy podczas siedmiu wirtualnych spotkań warsztatowych z praktykami będą opracowywać swoje pomysły. W skład każdego zespołu wchodzą uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci Akademii Kaliskiej z Wydziału Zarządzania i Wydziału Politechniki, a także opiekun, w którego rolę wcielają się nauczyciele, doradcy zawodowy i pedagodzy szkolni. Wypracowane scenariusze przyszłości poznamy 30 kwietnia na uroczystej gali podsumowującej projekt.

Tegorocznymi partnerami projektu są: Wielkopolski Klaster Lotniczy, REHAU Polska, Pratt & Whitney Kalisz, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-KALISZ” S.A., Meyer Tool Poland Sp. z o. o., MB Aerospace Technologies (Poland) Sp. z o. o., HS Kalisz Sp. z o. o., ZAP-MECHANIKA Sp. z o. o., Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością.

W inicjatywę zaangażowane są I Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu, III Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wlkp., Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wlkp., Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie.

Całość działań finansowana jest z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego poprzez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

Aktualne informacje z przebiegu projektu znaleźć można TUTAJ.

Więcej informacji na temat działalności CWRKDiZ w Kaliszu TUTAJ.

OPRAC. (ANKA)

YouTube

Archiwum
VADEMECUM
Get Free
Jarmużek
KLIMA-PARTNER
Oring
OLD-BRICK.PL
Zuziak
Jumbonet
Pałac w Orli
CZWOJDA
KIKICARCARE
MATYLA
ZSP2
Maśniak
Zajączek
Biblioteka Zduny
Eltom-bud