2. /
  4. /
  5. Złota drużyna polskich juniorów
KLIBER FINANSE

W Falenicy niedaleko Warszawy odbyły się Mistrzostwa Europy Młodzików, Kadetów i Juniorów w Sumo. W gronie medalistów nie zabrakło reprezentantów naszego kraju, w tym zawodników UKS Samson Kobylin oraz Towarzystwa Atletycznego Rozum Krotoszyn.

W zmaganiach młodzików nasi sumocy wywalczyli jeden srebrny medal i trzy brązowe. Na drugim miejscu w kategorii 45 kg uplasował się Tymoteusz Ratajczyk (TA Rozum Krotoszyn), a na najniższym stopniu podium stanęli Jakub Hekiert (TA Rozum) w kat. 35 kg, Jakub Skowroński (UKS Samson Kobylin) w kat. 65 kg i Mikołaj Mrowiński (TA Rozum) w kat. 70 kg.

W grupie kadetów srebro zdobył Kacper Mikołajczyk (TA Rozum) w kat. +95 kg. Do tego dorzucił brązowy krążek w drużynie U’16. Na trzecich miejscach zawody ukończyli Kacper Wiatrak (TA Rozum) w kat. 65 kg i Mikołaj Kandzierski (UKS Samson) w kat. 95 kg.

Jedyny dla Polski złoty medal wywalczyła drużyna U’18 z Michałem Fabianowskim (TA Rozum) w składzie. – Musieliśmy czekać ponad osiem lat na kolejne złoto w kategorii drużynowej juniorów. Ostatnie zdobyliśmy, gdy Aron Rozum miał 18 lat – powiedział Dariusz Fabianowski, wiceprezes Polskiego Związku Sumo. – Ta sama ekipa rok temu była najlepsza w kadetach. Teraz potwierdzili swoje możliwości wśród juniorów, co dobrze prognozuje na przyszłość – dodał D. Fabianowski.

W najstarszej grupie srebrne medale wywalczyli Artur Pauter (TA Rozum) w kat. 65 kg, Monika Sowa (UKS Samson) w kat. 65 kg i Aleksandra Bzodek (UKS Samson) w kat. 70 kg. Ostatnia z wymienionych, wspólnie z Martą Wielebińską (UKS Samson), uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji drużynowej. Ponadto brąz zdobyli Jakub Kobusiński (UKS Samson) w kat. 60 kg i Marta Wielebińska w kat. 70 kg.

– Przed mistrzostwami nie spodziewałem się, że zdobędziemy tyle medali. Jestem bardzo zadowolony z dyspozycji naszej kadry, która w każdej kategorii wiekowej była bardzo blisko wyprzedzenia najlepszych w Europie sumoków z Rosji. Często o końcowej klasyfikacji decydował jeden medal więcej bądź mniej – podsumował D. Fabianowski.

W trakcie mistrzostw wyróżniono pięciu arbitrów – Kewina Rozuma, Dariusza Fabianowskiego, Mirosława Flaka, Andrzeja Jedynaka oraz Waldemara Sobczyka. Otrzymali oni certyfikaty sędziowskie międzynarodowej kategorii C.