Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Zmiany w gospodarce odpadami

2021-01-07
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zmiany w gospodarce odpadami
Zmiany w gospodarce odpadami
Zuziak tekst

Wraz z początkiem 2021 roku w gminie Rozdrażew zaczęły obowiązywać zmiany w zakresie systemu gospodarki odpadami. W trakcie grudniowej sesji miejscowi radni wyrazili zgodę na przystąpienie gminy do spółki Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu.

 

Ta uchwała była konsekwencją zawarcia w październiku 2020 porozumienia z gminą Jarocin w zakresie powierzenia zadania zagospodarowania odpadów komunalnych. Przystąpienie do jarocińskiego ZGO oraz wniesienie wkładu pieniężnego umożliwi gminie Rozdrażew objęcie 108 udziałów w spółce, co z kolei daje możliwość korzystania z niższych stawek za zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Na nawiązanie współpracy z gminą Jarocin i tamtejszym ZGO pozwoliło zniesienie rejonizacji zagospodarowania odpadów. Zmiana instalacji spowodowała zmiany w systemie segregacji. Ich stosowanie przez mieszkańców pozwoli na ograniczenie kosztów.

W efekcie wprowadzony został podział szkła i opakowań szklanych gromadzonych przez mieszkańców na dwie osobne frakcje – odpady ze szkła bezbarwnego i odpady ze szkła kolorowego. Do ich zbierania będą dwa różne worki – białe i zielone.

Z asortymentu odbieranego w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wykluczony został styropian budowlany (odbierany będzie wyłącznie styropian opakowaniowy), a odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego ograniczono wyłącznie do kompletnych egzemplarzy.

– Prosimy również, by dostarczane na PSZOK odpady były już posegregowane na poszczególne frakcje. Dotyczy to także oddzielenia gruzu od innych odpadów poremontowych. Za umieszczenie odpadów w odpowiednich kontenerach odpowiada bowiem dostarczający – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy w Rozdrażewie.

Jak się okazuje, system opłat stosowany w jarocińskim Zakładzie Gospodarki Odpadami przewiduje stosunkowo niskie stawki za odpady segregowane zgodnie z wymaganiami i kilkakrotnie wyższe za odpady zawierające zanieczyszczenia w postaci innych śmieci. – Dlatego prosimy o zapoznanie się z nowymi zasadami selektywnej zbiórki, opisanymi na odwrocie harmonogramu i dostępnymi na stronie internetowej gminy. Prosimy o rygorystyczne przestrzeganie powyższych zasad, by uniknąć konieczności podnoszenia uiszczanej przez mieszkańców opłaty – apelują władze gminy Rozdrażew.

(ANKA)

YouTube

Oring
Pałac w Orli
Intermarche
Zuziak
Jumbonet
Archiwum
Lombard Smok
Maśniak
Get Free
Zajączek
Eltom-bud
Jarmużek