Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

Zrewitalizowana aleja Powstańców Wielkopolskich

2020-01-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zrewitalizowana aleja Powstańców Wielkopolskich
Zrewitalizowana aleja Powstańców Wielkopolskich

8 stycznia miało miejsce oficjalne przekazanie do użytkowania alei Powstańców Wlkp. w Krotoszynie. Jej modernizacja była pierwszym z trzech zadań realizowanych w ramach projektu kompleksowej rewitalizacji tamtej części miasta.

 

Zakres rzeczowy inwestycji obejmował przebudowę sieci wodnych, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci oświetlenia ulicznego, nawierzchni oraz układu funkcjonalnego ulic, parkingów i chodników. Na środkowym pasie alei wykonano ciąg pieszy z płyt kamiennych, wzdłuż którego zlokalizowano urządzenia rekreacyjno-dydaktyczne (kołyska Newtona, wir wody, rozszczepienie światła, kamienne cymbały, dzwony rurowe, echo, globus, ścianka wspinaczkowa dla dzieci, bujak, szachy, wodopój, pergola, gabloty, szafy do bookcrossingu i pylon multimedialny), ławki, kosze na odpady, stojaki na rowery, ścieżkę rowerową o nawierzchni z masy mineralno-żywicznej. Istniejące szpalery drzew uzupełniono poprzez dodatkowe nasadzenia, wprowadzono także zieleń okrywową w pasach między chodnikiem a jezdnią oraz zrobiono trawnik.

Wprowadzono system automatycznego nawadniania w związku z zachowaniem i uzupełnieniem istniejącego szpaleru drzew w pasie pomiędzy jezdniami, jak również planowanymi nasadzeniami nowej roślinności oraz założeniem nowych trawników – pozwalający zaoszczędzić czas i wodę oraz na precyzyjne podlewanie roślin, w zależności od potrzeb i panujących warunków atmosferycznych. Są też słupki drogowe ograniczające blokujących wjazd czy parkowanie na wysepkach, chodnikach i ścieżce rowerowej.

Równocześnie z pracami związanymi z rewitalizacją alei inni wykonawcy realizowali zadania wymagające skoordynowania terminowego działań w obrębie przedmiotowej inwestycji, takie jak zagospodarowanie terenu w obszarze skrzyżowania ulic al. Powstańców Wlkp.-Wrzosowa-Witosa, remont kanału deszczowego o długości ok. 130 m, łączącego aleję z ciekiem Jawnik, usunięcie kolizji z siecią energetyczną i telekomunikacyjną, rozbudowa sieci światłowodowej, wykonanie odcinka kanalizacji sanitarnej, łączącej aleję z ul. Polną.

Koszt rewitalizacji alei Powstańców Wlkp. wyniósł ok. 9 200 000 zł. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie sfinansowało przebudowę sieci wodno-kanalizacjnej sanitarnej w kwocie ok. 600 tys. zł.

We wrześniu 2019 rozpoczęto też rewitalizację krotoszyńskiego Błonia. Planowany termin zakończenia prac to czerwiec 2021. Realizacja trzeciego zadania – „Adaptacja budynku kina Przedwiośnie na cele kulturalne i społeczne – utworzenie Klubu Integracji Społecznej” – ma ruszyć w pierwszym półroczu bieżącego roku.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Na realizację całości gmina uzyskała pożyczkę preferencyjną JESSICA 2 w wysokości 20 000 000 zł z Banku Gospodarstwa Krajowego.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Sorry, there are no polls available at the moment.
Eltom-bud
KUK
Transmed24
Robstal
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek