Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

ZUS ostrzega przed oszustami

2019-07-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. ZUS ostrzega przed oszustami
ZUS ostrzega przed oszustami

W ostatnich dniach niektórzy z klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymali maile zatytułowane „Składka” z informacją o błędnie opłaconych składkach. Korespondencja ma pochodzić z kancelarii ZUS. W stopce adresowej widnieje natomiast rozwinięcie „gov.pl”, którego to ZUS nie używa. Każdy z maili ma dołączony załącznik, teoretycznie z informacją o błędnie opłaconych składkach. Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i kradzieżą danych wrażliwych.

 

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS – informuje Ewa Szymankiewicz, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w ostrowski oddziale ZUS-u.

Zakład apeluje, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które rzekomo pochodzą z ZUS-u, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, należy skontaktować się z najbliższą placówką ZUS-u lub Centrum Obsługi Telefonicznej – tel. 22 560 16 00, e-mail: cot@zus.pl.

(NOVUS)

FOT. ZUS

Sorry, there are no polls available at the moment.
Eltom-bud
KUK
Transmed24
Robstal
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek