Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

20 milionów deficytu – dużo czy mało?

2019-01-04
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. 20 milionów deficytu –...
20 milionów deficytu – dużo czy mało?
OPEN GLOBAL

Podczas ostatniej w roku 2018 sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego przyjęty został budżet na obecny rok. Za uchwałą budżetową głosowało 14 radnych, a czwórka wstrzymała się od głosu. Jednogłośnie natomiast przyjęto Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2019-2022.

 

Projekt budżetu omówił szczegółowo starosta Stanisław Szczotka. Jak tłumaczył, dokument przedstawiony na sesji różnił się w kilku elementach od pierwotnego projektu, dlatego, z kilku powodów, wymagał szerszego wyjaśnienia.

– Pierwszy, zdecydowanie najważniejszy, to bardzo niski stopień realizacji rozbudowy szpitala – mówił starosta. – Wydatki w roku 2018 wyniosły zaledwie 2,2 miliona złotych, projekt zakładał nieco ponad 19 milionów. Wynika to z późniejszego wejścia wykonawcy na plac budowy, a także opóźnienia w zafakturowaniu już wykonanych robót. Dlatego wynik finansowy budżetu 2018 będzie znacznie lepszy niż zakładano. Ale, co oczywiste, wydatki nieponiesione w roku 2018 należy przenieść do budżetu roku 2019 – zwiększenie wydatków na rozbudowę szpitala o blisko 17 mln zł. W związki z tym deficyt z poziomu projektowanych 4 mln wzrośnie do ponad 20 mln zł.

Inną przyczyną różnic w projekcie i ostatecznej wersji uchwały jest fakt, iż za kilka zadań realizowanych w ramach programów z udziałem środków unijnych, mimo że zostały zakończone, nie wpłynęły jeszcze dofinansowania. Przeniesiono je więc do nowego budżetu.

Dochody w 2019 roku zaplanowano na poziomie 95 992 088,22 zł, wydatki wyniosą 116 166 929,45 zł, a zakładany deficyt to kwota 20 174 841,23 zł. W części zostanie on zmniejszony dzięki drugiej transzy pożyczki Jessica 2 (4 mln zł) i wyemitowanym obligacjom (3 mln zł). Resztę (nieco ponad 13 mln zł) stanowią wolne środki na rachunku bankowym.

Na ten rok zaplanowane m.in. takie inwestycje jak przebudowa ulicy Chwaliszewskiej w Krotoszynie i ulicy Floriańskiej w Koźminie czy budowa ścieżek pieszo-rowerowych w Konarzewie i na drodze Dzielice-Rozdrażew. Na inwestycje i remonty drogowe przewidziano łącznie 9 mln zł.

Starosta podkreślił, że niepewność budzi ostateczna wielkość subwencji oświatowej w roku 2019, gdyż wyliczenia ministerialne zawierają szacunki zwiększonej ilości uczniów od 1 września 2019, jak i skutki podwyżek wynagrodzeń nauczycieli. Jak te wyliczenia będą się miały do ostatecznej kwoty subwencji – nie wiadomo. – Zakładamy, iż dochody związane z oświatą będą niższe aniżeli wydatki oświatowe. Dlatego też w szkołach nie planujemy większych nakładów inwestycyjnych czy remontowych. Jednakże pragnę zapewnić i uspokoić, iż nie ma żadnego zagrożenia odnośnie funkcjonowania placówek, a wszystkie bieżące potrzeby będą realizowane – powiedział S. Szczotka. Wydatki na oświatę i edukacyjną opiekę wychowawczą stanowią aż 36% budżetu powiatu (ponad 42 mln zł).

– Oprócz podwyżek wynagrodzeń nauczycieli w budżecie 2019 nie ma środków na podwyżki dla pracowników administracji i obsługi szkół, opieki społecznej, PUP, PZD czy starostwa – kontynuował starosta. – Zobowiązuję się, w imieniu swoim i Zarządu Powiatu, że uczynimy wszystko, by w trakcie roku wygospodarować pewne kwoty w budżecie, które mogłyby być przeznaczone na podwyżki niewysokich wynagrodzeń. Podsumowując, jestem przekonany, iż jest to dobry budżet, z wieloma ambitnymi zadaniami. Podobnie jak w latach poprzednich będzie z pewnością w trakcie roku wielokrotnie zmieniany. Mam nadzieję, że zawsze na lepsze. Jest to budżet trudny, ale odpowiedzialny i – co chcę mocno podkreślić – bardzo realny.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście − 3 =

YouTube

Andrzej Kaźmierczak
ZAWODNY
Jankowski
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
Archiwum
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK