Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Padewscy PRACA
PADEWSCY

Szkoła świętowała swoje 185-lecie

2022-10-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Szkoła świętowała swoje 185-lecie
Szkoła świętowała swoje 185-lecie
Kwiaciarnia Złocień

12 października Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Krotoszynie świętowała jubileusz 185-lecia swojego istnienia. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia z udziałem uczniów, nauczycieli, dyrektorów, samorządowców. Uroczystość połączona była z miejsko-gminnymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

 

Świętowanie rozpoczęto od odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej przeciwstawienie się uczniów szkoły wobec nauki religii w języku niemieckim, co miało miejsce w 1906 roku. – Jest to ważne wydarzenie historyczne. Społeczeństwo Krotoszyna oddaje dzięki tej tablicy szacunek i chwałę dzieciom, które w latach 1906-1907 przeciwstawiły się germanizacji. Walczyły o wiarę, język ojczysty i tradycje narodowe – podkreśliła Mariola Kaźmierczak, dyrektor SP nr 3 w Krotoszynie.

Tablicę odsłonili dyrektor M. Kaźmierczak, Aleksandra Kuś – wielkopolska kurator oświaty, Franciszek Marszałek – burmistrz Krotoszyna, Anna Sikora – przewodnicząca Rady Miejskiej w Krotoszynie, ks. prałat Aleksander Gendera, Adam Krawczyński – przewodniczący Rady Rodziców, Julia Robak – uczennica szkoły. Następnie otwarto wystawę prac absolwenta SP nr 3, prof. dra hab. Grzegorza Ratajczyka z Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu. Zaprezentowane obrazy przedstawiają szkołę na przestrzeni wieków oraz bliskie sercu autora miejsca w Krotoszynie. Dzieła te zostały przekazane placówce na stałe, aby były zachętą i motywacją dla przyszłych pokoleń. -Tutaj dorastałem i miałem przyjemność korzystania z pomocy wielu wspaniałych nauczycieli, jak np. Józef Junyszek. Dedykuję właśnie im tę wystawę – oznajmił G. Ratajczyk.

Główna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie przedstawiono 185-letnią historię szkoły. Zaczęła się ona nawet wcześniej, bo na początku XIX wieku, od nauki dzieci w domu przez gospodarza Marcina Kmiecińskiego. Następnie władze gminne postanowiły wydzierżawić budynek nr 230 i przekształcić go w dom nauczyciela oraz klasy, gdzie zaczęli uczyć Mioduszewski i Glatzel. Właściwą placówkę edukacyjną na Błoniu postawiono w 1837 r. Rok później nauczycielem został Jan Śmietana, który pracował w szkole do 1899. W 1887 wyremontowano budynek szkolny, a w 1890 wydzierżawiono pomieszczenia na klasy u gospodarzy – Karoliny Ginter i Jana Kaczały. Wówczas do szkoły przyszli Wyrembalski i Spychalski, a dwa lata później – Stanisław Klonowski, Edward Lange oraz Kazimierz Drens. W 1895 pracę rozpoczął Czesław Jernajczyk, który w latach 1901-1921 był kierownikiem szkoły.

W 1906 r. rozpoczął się strajk dzieci przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim. W latach 1899-1902 wybudowano nowy budynek szkolny, który rozbudowano w 1909 i 1937. W okresie II wojny światowej szkoła została zamknięta. W latach 1939-1940 był tam obóz dla Niemców znad Morza Czarnego, a w 1940-1943 działała szkoła dla dzieci polskich z językiem niemieckim. W 1943-1945 placówkę zamieniono na szpital wojskowy. W 1949 wybudowano salę gimnastyczną, a w 1956 ufundowano sztandar dla harcerzy.

Burmistrz Krotoszyna skierował pod adresem wszystkich pedagogów i pracowników krotoszyńskiej oświaty słowa podziękowania i uznania za codzienne zmaganie się z często niełatwą, szkolną rzeczywistością. Doceniając ich wkład i zaangażowanie, włodarz oraz przewodniczącą rady miejskiej uhonorowali nagrodami 7 dyrektorów i 16 nauczycieli.

– W imieniu swoim i przewodniczącej rady miejskiej gratuluję SP nr 3 tak wspaniałego jubileuszu. Jak to wspomniał wcześniej prof. Ratajczyk – Błonie to były kiedyś peryferie Krotoszyna. Dokonało się w tym miejscu wielkie przeobrażenie na wizytówkę miasta, która nadal się będzie rozwijać. Niedaleko szkoły mają powstać nowe budynki mieszkalne w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Na początek będzie to 50-100 mieszkań – powiedział Franciszek Marszałek.

Na zakończenie uczniowie zaprezentowali część artystyczną, przenosząc zgromadzoną publiczność do przełomu XIX i XX wieków oraz okresu strajku dzieci w 1906 roku.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + piętnaście =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak