Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Padewscy PRACA
PADEWSCY

Uroczysta ceremonia zainaugurowała nowy rozdział w historii szkoły

2023-06-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Uroczysta ceremonia zainaugurowała nowy...
Uroczysta ceremonia zainaugurowała nowy rozdział w historii szkoły
DiamondHair

2 czerwca w miejscowości Roszki (gmina Krotoszyn) zorganizowano uroczystość nadania miejscowej Szkole Podstawowej imienia Leśników Polskich. Uczniom wręczono nowy sztandar, odsłonięto pamiątkową tablicę.

 

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Roszkach, w trakcie której poświęcono nowy sztandar szkoły. Następnie wszyscy przeszli na teren szkoły. Na placu zebrało się grono pedagogiczne, uczniowie, a także liczni goście. Powitano przybyłych parlamentarzystów, osoby reprezentujące władze samorządowe, przedstawicieli miejscowej społeczności i organizacji działających w Roszkach. Szczególnie wyróżniono leśników, w tym dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, dra inż. Andrzeja Koniecznego, nadleśniczego Nadleśnictwa Krotoszyn Wiesława Bulińskiego oraz delegację załogi Nadleśnictwa Krotoszyn.

W ramach ceremonii uczniom wręczono nowy sztandar. Dzieci złożyły ślubowanie i odśpiewały hymn nawiązujący do patrona szkoły. Tablicę z nowym imieniem placówki odsłonili wspólnie dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, szef Nadleśnictwa Krotoszyn, burmistrz Krotoszyna, dyrektor szkoły oraz przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

Dyrektor Aleksandra Wachowiak przypomniała najważniejsze wydarzenia z ponad 160-letniej historii placówki oraz genezę wyboru imienia patrona. Okazuje się, że szkoła od początku była usytuowana w bliskim sąsiedztwie lasów. Związane z tym jest także pochodzenie nazwy wsi Roszki. Według legendy pierwsi ludzie osiedlili się na dużej, pięknej polanie, otoczonej lasami.

– Przez wiele pokoleń nasza lokalna społeczność wiązała się z lasem. Nie funkcjonowałyby one w obecnym kształcie, gdyby nie starania leśników – często niewidocznych opiekunów dbających o jego trwałość. Nazwa Leśnicy Polscy to wyraz podziękowania za wszystko, co robią, aby zachować dla następnych pokoleń w niezmienionej formie przyrodę. Chcemy pamiętać o ich odpowiedzialnej pracy, tak ważnej i potrzebnej – powiedziała A. Wachowiak. Potem uczniowie wystąpili w części artystycznej, nawiązującej do legendy o wsi Roszki.

Ze strony zaproszonych gości padło wiele ciepłych słów na temat obecnego dorobku szkoły. Gratulowano dotychczasowych sukcesów i składano życzenia dalszej pomyślności w działalności edukacyjnej. Andrzej Konieczny, który objął honorowym patronatem tę uroczystość, podkreślił niełatwą rolę leśników, dbających o polskie lasy w czasie burzliwej historii naszego kraju, wspomniał o ofiarach, czasami najwyższych, jakie z tego tytułu musieli ponieść.

– Lesistość Polski po roku 1945 roku wynosiła ok. 20 procent, obecnie to już ok. 30 procent. To polscy leśnicy od zakończenia II wojny światowej zwiększyli o połowę lesistość naszego kraju. To bardzo ważne. Dzisiaj mówimy o ochronie przyrody, ochronie klimatu, ale zapominamy, że leśnictwo i gospodarka leśna wszystkie te rzeczy w sobie skupiała i skupia. To jest wielki dorobek polskich Lasów Państwowych, które w przyszłym roku będą obchodziły 100-lecie istnienia – oznajmił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Część oficjalną zakończono sygnałami myśliwskimi, zagranymi przez pracowników Nadleśnictwa Krotoszyn. Potem było zwiedzanie szkoły. Całość zakończył „leśny poczęstunek” w sali wiejskiej w Roszkach.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 4 =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak