Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Metoda kija i marchewki zadziała?

2018-03-01
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Metoda kija i marchewki...
Metoda kija i marchewki zadziała?
TALENT STUDIO

Podczas posiedzenia komisji Rady Powiatu Krotoszyńskiego rozgorzała dyskusja o sposobach poprawy jakości powietrza i likwidacji smogu. Okazja ku temu nadarzyła się, kiedy Grzegorz Ziętkiewicz z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krotoszynie przedstawił raport z działalności gmin w tym zakresie.

 

Gminy z problemem smogu próbują walczyć poprzez m.in. organizowanie spotkań edukacyjnych z mieszkańcami czy dofinansowanie wymiany pieców na proekologiczne. Jak stwierdzono, w powiecie istnieje realny problem dużego natężenia nieczystego powietrza i bez wsparcia władz rządowych nie da się skutecznie zmienić takiego stanu rzeczy.

– Dobrze, że są dopłaty do wymiany ogrzewania w domach, ale kiedy w sezonie przyjdzie do zapłacenia rachunek, okaże się, że gaz jest zbyt drogi. Takie są obawy ludzi, którzy palą tym, czym palą, bo jest to zdecydowanie tańsze – zauważyła radna Renata Zych-Kordus. Podobne opinie wyrażała część radnych. Uznano, że samo karanie ludzi za palenie śmieciami w piecach nie rozwiąże problemu. Należałoby bowiem przyjąć sposób „nagradzania” za proekologiczne zachowania, np. obniżając akcyzę za materiały grzewcze.

– Długo można na ten temat rozmawiać – stwierdził radny Dariusz Rozum. – Bez kija i marchewki zapomnijmy o rozwiązaniu tego problemu. Brakuje mi tutaj zdecydowanie tej marchewki, zachęty do ekologicznego działania, ponieważ samym karaniem mandatami – jak przysłowiowym kijem – nic nie zdziałamy. Wymiana pieców tego nie rozwiąże, albowiem wspomniane dofinansowania nic nie dadzą, jeśli użytkowanie pieca będzie droższe. Nasz rząd powinien zrezygnować z akcyzy za gaz lub za paliwo opałowe, którymi mieszkaniec ogrzewa dom. Gminy natomiast mogłyby nagradzać gospodarstwa domowe zwalnianiem z opłaty za podatek od nieruchomości. Myślę, że temat zdrowia jest bardzo ważny, a takie inicjatywy na pewno nie spowodowałyby zubożenia naszej gminy. Wpływy w wysokości blisko 1,5 mln zł za podatek od nieruchomości w Krotoszynie to nie tak duża kwota w wielkim przecież budżecie, który zanotował aż 15 milionów nadwyżki. Przykład musi iść z góry – podkreślił D. Rozum.

Decyzją komisji postanowiono zwrócić się z oficjalnym wnioskiem do Ministerstwa Środowiska w sprawie zniesienia akcyzy za paliwa opałowe. Natomiast do samorządu wpłynie propozycja zwolnienia z podatku od nieruchomości mieszkańców, którzy zechcą zmienić sposób ogrzewania.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć + dwadzieścia =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE